Laser-books - literární říše zla

23. června 2015 v 23:36
27. března 2008
Po měsíci a půl usilovné práce posílám do soutěže Star Trek Kusy (http://kusy.startrek.cz/index.htm) svou povídku. Jedná se o dost dlouhý text, který má téměř 70 000 znaků (tedy zhruba třetinu délky knihy Hubený nás nedostanou). Soutěž má být vyhlášena během léta a vybrané povídky mají vyjít ve zvláštní antologii, kterou má vydat nakladatelství Laser-books, pořadatel soutěže. V pravidlech je jasně stanoveno, že publikovaní autoři dostanou finanční odměnu a tři vítězové budou mít možnost u Laser-books vydat svůj román (který ovšem nakladatelství může odmítnout, takže to vlastně žádná výhra není). Povídky účastníků mají posuzovat čtyři porotci.
Nakladatelství přijetí povídky potvrzuje.

29. května 2009
Náhodou si na soutěž vzpomínám a snažím se u nakladatelství Laser-books zjistit, jestli už byla vyhlášená. Nikdo neodpovídá na maily, nikdo nezvedá telefon.

10. září 2009
Znovu zkouším kontaktovat nakladatelství Laser-books, jež tentokrát zareaguje. Celou soutěž má údajně na starosti pan Radim R., který ji sice organizoval jejich jménem, ale veškerá odpovědnost leží na něm, ačkoliv v materiálech vůbec nebyl zmíněn. Samo nakladatelství je prý na výsledky soutěže také zvědavé.
Pan Radim R. reaguje promptně a sděluje mi, že soutěž již rok a půl vázne na jednom z porotců, který stále nedodal hodnocení. Shodou okolností se jedná o ředitele Laser-books pana Jirkovského. Nakladatelství opět přestává reagovat a nelze se s ním nijak spojit.

14. prosince 2009
Po několika neúspěšných dotazech zkouším lest a vydávám se za redaktora Rovnosti. Redakce Laser-books je velice ochotná a pan Jirkovský souhlasí s mailovým rozhovorem, hned na první otázku - nejasnosti ohledně soutěže Star Trek Kusy - však odmítá odpovědět.
Znovu následuje mlčení.

20. března 2012
Na stránkách soutěže se po několika letech náhle objevuje nová zpráva: "I've been waiting for this day my whole life... The wait is over." Jedná se o citát ze startrekového filmu z roku 2009. Nakladatelství Laser-books má opravdu zvláštní smysl pro humor.

21. března 2012
Ptám se na soutěž na facebookových stránkách Laser-books, kde je mi doporučeno, abych nevěřil všem pomluvám, které se dočtu na internetu. Když odpovím, že jsem jeden z účastníků soutěže a že se jedná o fakta, nikoliv o pomluvy, je můj dotaz smazán a nakladatelství mne pro jistotu blokuje, abych mu nemohl dál kazit pověst.

23. března 2015
Přichází mi velice zvláštní zpráva:
"Rád bych vydal vaši povídku "Odkud není návratu", ale chci se dohodnout na narovnání určitých historických věcí, které díky románům z Enterprise prostředí už nejsou aktuální. Mohu tam provést patřičné změny?"
Podepsán Albert B., editor nakladatelství Laser-books. Odpovídám, že na změnách se určitě dohodnout můžeme, ale že bych o tom rád věděl víc. Pan Albert B. se velice diví - vyjde přece v antologii ST Kusy, kde jinde? Je pravda, že od plánovaného vyhlášení soutěže uplynulo teprve necelých sedm let.
Žádám o zaslání smlouvy.

26. března 2015
Požadavek na smlouvu pana Alberta B. zjevně zaskočí, odpovídá, že to stačí vyřešit mailem, který má stejnou právní hodnotu. To se mi nelíbí, Laser-books má na českém trhu pověst jednoho z nejhorších nakladatelství vůbec a něco podobného rozhodně riskovat nechci. Navíc nabízí i na české poměry skutečně tristní podmínky - finanční odměna se kamsi vytratila, soutěž oficiálně vyhlášena nebude a já přece můžu být rád za tři výtisky, co bych proboha ještě chtěl? Povídku samozřejmě dalších pět let nesmím uveřejnit nikde jinde.
Zjišťuji od něj, že má povídka není jedním drobným kamínkem ve velké mozaice - tvoří celou šestinu knihy. Je obvyklé, že autor u nás z prodeje knihy dostává 5 %, navrhuji tedy, abych dostal přiměřenou část, tedy 0,8 %, nebo jednorázově nižší částku.

28. března 2015
Pan Albert B. opravuje můj nepřesný výpočet, má povídka tvoří jen 15,9 % knihy, šestina to tedy podle něj určitě není. Finanční odměna tak jako tak nepřichází v úvahu, můžu snad být rád, že mě někde otisknou! Hlavním argumentem je to, že by můj honorář při plánovaném nákladu knihy činil něco málo přes tři tisíce, tedy ročně možná několik set korun, a Laser-books nemá pracovníka, který by si mohl dovolit plýtvat svým časem na vyplácení takových směšně malých částek. Navrhuji tedy kompromis - jednorázovou výplatu ve výši osmi set korun. Pan Albert B. se vymlouvá, že si z výtěžku stejně nic nenechají a všechno dají na nákup práv na další knihy z prostředí Star Treku a že nucená charitativní činnost pro nakladatelství Laser-books je vlastně stejná jako honorář, ne-li lepší. Pohrozím, že vydání své povídky zatrhnu a odmítnu jim předat práva (která stále nemají, ačkoliv vydání dávno připravují).

3. dubna 2015
Hrozby zjevně fungují. Pan Albert B. se zlomí a slibuje, že smlouva i peníze budou do dvou týdnů.

26. dubna 2015
Nepřišlo nic, nakladatelství Laser-books ani pan Albert B. opět nereagují.

10. června 2015
Dochází mi trpělivost a oficiálně stahuji svůj souhlas s uveřejněním povídky. Žádná reakce. Nyní trpělivě čekám na knihu Star Trek Kusy a jsem velice zvědav, zda nakladatelství Laser-books dostojí své pověsti literární říše zla a povídku otiskne, abychom mohli tuto příhodu prodloužit o veselé historky ze soudní síně. Máte slovo, pane Jirkovský.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama