Jak vydat svou první knihu

31. ledna 2016 v 22:55
Server VímVíc bude co nevidět spouštět můj kurz Jak vydat svou první knihu v nové podobě, proto přidávám malou ukázku toho, co se v kurzu dozvíte.
Co by se mělo dít mezi podpisem smlouvy a vydáním knihy? Záleží to do značné míry na nakladatelství a na tom, jak poctivě k tomu přistupují, ale v ideálním případě by to měla být spolupráce s redaktorem, kontrola korektur, kontrola sazečských listů a kontrola prvního výtisku. Pojďme to rozebrat krok za krokem.
V ideálním případě vám bude přidělen redaktor (někde mu říkají lektor, výjimečně i editor, ale název funkce je nepodstatný). Ten si knihu pozorně přečte a navrhne vám různé změny - často se jedná o někoho, kdo sám nepíše, ale dokáže vyhmátnout podstatu, všímá si, co je navíc, co je neobratné, kde text ztrácí spád a podobně. Nikdo vás nebude nutit na jeho návrhy přistoupit, ovšem pokud se jedná o člověka na svém místě, většina úprav textu pravděpodobně opravdu pomůže.
Jakmile jste s textem hotoví, jde kniha na korekturu; dříve se dělaly tři, dnes bohužel můžeme být rádi za jednu. Způsob, jakým vám opravený text předají, se liší podle nakladatelství, měli byste však opět mít možnost veškeré změny zkontrolovat (a případně odmítnout) - například u čárek může autor kvůli stylistice záměrně porušovat gramatická pravidla, takže se tam nelze řídit jen názorem korektora.
Poté jde text do sazby. Měli byste knihu dostat buď elektronicky ve formátu .pdf, nebo na sazečských listech (listy A4, na kterých bude kniha tak, jak bude potom v menším formátu vysázená - v podstatě to vypadá podobně, jako kdyby ji vzali a oskenovali). Z tohoto si můžete udělat dobrou představu, jak bude kniha ve výsledku vypadat, zkontrolovat například obrázky, seznamy, názvy kapitol a další věci, které se při sazbě mohou nějak "rozhodit". Ze zkušenosti doporučuji požádat o obsah, a to zvláště v případě, že v knize ještě není, ale ve výsledku tam bude - dělá se tam hodně chyb a je to zbytečné.
Posledním krokem by měla být kontrola prvního výtisku, který vám nakladatelství pošle, abyste se mohli na všechno ještě jednou podívat a zkontrolovali, že je skutečně všechno tak, jak má být.
Ještě jednou tedy zvu na videokurz Jak vydat svou první knihu.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama