Jak vydat svou první knihu: výběr nakladatelství

13. června 2016 v 20:58
Minule jsme mluvili o tom, jak připravit rukopis, než ho někde začneme nabízet; dnes se podíváme na to, jak si vybrat to správné nakladatelství.
Když se na kurzech zeptám, kolik je u nás nakladatelství, většina účastníků odhaduje, že jich bude nanejvýš několik desítek. Ve skutečnosti je jich však přes tisíc. To může někoho trochu vyděsit - zorientovat se v takovém množství opravdu není snadné - na druhou stranu se to dá brát pozitivně a říct si, že když to u jednoho nevyjde, může to člověk vždycky zkusit jinde. Řada začínajících autorů bohužel o těchto číslech vůbec neví, a vzdávají se proto po prvním odmítnutí. To určitě nedělejte!
Když je tedy u nás nakladatelství tolik, existuje nějaký seznam? Ano, existuje. Jmenuje se Almanach Labyrint a vychází každé dva roky v knižní podobě; pro většinu z vás ale bude jednodušší použít elektronickou verzi, která má podobu internetové databáze. V této chvíli eviduje Almanach Labyrint 794 nakladatelství, nejsou tam však všechna. Almanach tradičně mine řadu těch nejmenších, každé větší nakladatelství, které stále funguje a vydává knihy, tam ovšem najdete. Rozdělení nakladatelství podle zaměření je bohužel stále dost slabé - pokud hledáte nakladatelství na pohádky, ušetří vám mnoho práce, jinak je však všechna beletrie dohromady v jedné kategorii. Pozor si dejte také na to, že informace nejsou aktualizovány příliš často a vyškrtnutí zaniklých nakladatelství může trvat i několik let.
Další možností, jak najít to správné nakladatelství, je sledování knižních novinek, buď na některém specializovaném serveru, nebo na stránkách některého z internetových obchodů (např. Kosmas). Ani v těchto seznamech nebudou všechna nakladatelství, ta menší v něm navíc snadno zaniknou, tato metoda má však jednu velkou výhodu - možná natrefíte na knihu, která je něčím podobná té vaší, a budete vědět, že dané nakladatelství by mohlo být tou pravou volbou. Máte také jistotu, že nakladatelství je skutečně funkční a vydává právě teď nové tituly. Jen pozor na jednu věc - to, že je vaše kniha podobná jiné knize, může být dobře, ale někdy to také může znamenat, že o váš rukopis právě z tohoto důvodu zájem mít nebudou. Pokud nedávno vydali knihu o Titaniku, pravděpodobně nebudou chtít vydávat další; to stejné se může týkat například pohádek a dalších žánrů.
Když jsme u těch žánrů - pokud lze knihu jednoznačně k nějakému přiřadit, nemá obvykle cenu nabízet ji někde, kde vydávají jiné věci. Pokud se dané nakladatelství zaměřuje na detektivky, nechoďte tam s pohádkou, velmi pravděpodobně o ni mít zájem nebudou. Obvykle je to tak lepší i pro vás - některé žánry vyžadují zvláštní péči, které by se rukopisu nemuselo dostat (například právě u pohádek je vždycky lepší, pokud s nimi dané nakladatelství umí "zacházet", vzhled a úprava knihy jsou tu klíčové).
A to je pro dnešek všechno. Příště se podíváme na to, kolik nakladatelství byste měli oslovit.

Chcete se dozvědět víc? Přijďte na kurz Jak svou knihu vydat v nakladatelství, nebo si pořiďte videokurz (obsah je v obou případech stejný).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama