Jak vydat svou první knihu: jak s nakladatelstvím komunikovat?

28. července 2016 v 15:52
Minule jsme mluvili o tom, jak vybrat ukázku a jak napsat nabízecí mail. Dnes se podíváme na to, jak s nakladatelstvím komunikovat.
Předně je třeba vzít na vědomí, že zásady slušnosti dnes ctí jen málokteré nakladatelství a pokud vám odpoví řekněme každé páté, dá se to považovat za úspěch. Rozhodně nečekejte, že vám přijde odpověď z každého, mnohde to jednoduše berou tak, že pokud se neozvou, dávají vám tím najevo, že o rukopis zájem nemají. A netýká se to bohužel jenom těch malých, stejného chování se neštítí ani některá z těch největších. Tam navíc můžete narazit na další problém - nepůjde zjistit, jestli rukopis vůbec někdo četl, protože zapadne kamsi do soukolí mašinérie a nikdo nebude vědět, kde skončil. Budou vás ujišťovat, že pokud se vám nikdo neozval, nejspíš ho někdo četl, ale nelíbil se mu, ale nebudou vám schopni zaručit, že ho opravdu někdo viděl a neskončil někde mezi mailovými schránkami nakladatelství a jednoho z redaktorů.
Pokud máte vyhlédnutá nakladatelství, u kterých byste knihu opravdu vydat chtěli, nebojte se se po nějakém čase připomenout - můžete se například slušně zeptat, jestli se už k ukázce stačili dostat. Nemá smysl je nějak uhánět, ale za zeptání nic nedáte. Pokud ovšem nebudou reagovat ani potom, nemá to pravděpodobně cenu.
Z nakladatelství, které vám odpoví, pravděpodobně většina rukopis odmítne. Nebojte se toho, nic to neznamená - pamatujte, že vám stačí přesvědčit jednoho dobrého nakladatele. Někde vám na rovinu řeknou, že o rukopis zájem nemají, jinde vám třeba napíšou, že rukopis nezapadá do edičního plánu vydavatelství. To je poměrně časté a může to znamenat, že jste zkrátka poslali něco jiného, než co se v daném nakladatelství vydává obvykle, a že toto vydávat nechtějí. Může se ale také jednat o diplomatické odmítnutí - nechceme vám to říct úplně přímo, ale nemáme zájem. Časté jsou také věty jako "ediční plán máme plný na tři roky dopředu", "nehledáme teď nové tituly" a podobně, které někdy doprovází i poněkud matoucí vyjádření "ale vaše kniha se nám moc líbila". Zde je dobré si pamatovat, že pokud vám na rovinu neřeknou "ano", "máme zájem", "chceme to vydat", "pošlete zbytek" a podobně, pak zájem nemají (a je lhostejné, jak diplomaticky to zabalí). Určitě rukopis nikde nenuťte násilím, nevyhrožujte, nedoprošujte se, nepřesvědčujte - nemá to cenu a nikam to nepovede. A zkuste v klidu přejít i hloupé zprávy - je to naštěstí spíše výjimka, ale někteří nakladatelé umí být hodně nadřazení a klidně vám napíšou, ať se jdete oběsit, protože tohle nikdo nikdy nevydá. Nemá smysl sklouzávat na stejnou úroveň. Je také důležité mít na paměti, jaké jsou v daném žánru možnosti. Pokud například tvoříte komiksy, není jistě ve vašem zájmu znepřátelit si kterékoliv z těch pár nakladatelství, které je u nás vydávají.
Může se stát, že nakladatelství o rukopis bude mít zájem, ale bude s vámi jednat z pozice síly - vy od nás něco chcete a my vám to můžeme splnit, ale moc se nám nechce. Pamatujte, že dobrá knížka se rodí právě ve vaší hlavě (ne v nakladatelství, to ji jen připraví k vydání), neměl by to tedy být vztah pána a sluhy. V ideálním případě vás nakladatelství bere jako rovnocenného partnera, s nímž má společný cíl - vydat co nejlepší knihu, o kterou mezi čtenáři bude zájem. Pokud máte více nabídek, můžete zohlednit, jak se k vám kde chovají a jaké vám nabízí podmínky. Můžete zkusit vyjednávat, dobře si však rozmyslete, jestli máte nějaké nabídky v záloze - některá nakladatelství na jakoukoliv podobnou aktivitu ze strany autorů reagují hystericky.
Rád bych vám na tomto místě dal nějakou "plošnou" radu, ale nemůžu, vše se vždy odvíjí od konkrétní situace. Obecně lze říci snad jenom to, že u větších nakladatelství vám většinou bude lépe než u těch menších, ale rozhodně se na to nelze spoléhat. S čistým svědomím mohu doporučit nakladatelství XYZ, které je skutečným zjevením a chováním k autorům o třídu převyšuje většinu ostatních.
Na co si dát pozor, když se nakladatelství nemá k podpisu smlouvy? O tom bude příští díl.

Chcete se dozvědět víc? Přijďte na kurz Jak svou knihu vydat v nakladatelství, nebo si pořiďte videokurz (obsah je v obou případech stejný).
 


Komentáře

1 Kamča Kamča | Web | 29. července 2016 v 13:30 | Reagovat

Jo, tohle mě zajímá, zatím tvořím do šuplíku...

2 Richard Skolek Richard Skolek | E-mail | Web | 29. července 2016 v 13:54 | Reagovat

Pokud máte nějakou konkrétní otázku, klidně napište na mail.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama