Literární soutěže - má to cenu?

9. července 2016 v 16:04
Na internetu se člověk často dočte, že literární soutěže jsou velmi cenné a užitečné, především pak pro začínající autory - pomůžou jim, aby se zviditelnili, aby si jich třeba všimlo nějaké nakladatelství, aby pak mohli dobrým umístěním v soutěži argumentovat při nabízení rukopisu. Je to ale opravdu tak?
Literárních soutěží je u nás celá řada - pořádá se jich každý rok kolem stovky - opravdu pomoct vám ale může jen hrstka z nich. Scénář bývá ve většině případů stejný: dostanete nějaké zadání, které vám sice není proti srsti, ale sami od sebe byste se mu nevěnovali; napíšete na dané téma krátkou povídku (básničku, fejeton...) a pošlete ji do soutěže; porota texty nějak vyhodnotí a ty nejlepší seřadí do sborníku, který dostanou jen účastníci soutěže. V nejlepším případě se dočkáte zmínky někde na stránkách místního úřadu. Co ale s textem dál? Zadání je tak specifické, že povídku těžko zařadíte do nějakého budoucího povídkového souboru (a vzhledem k různým požadavkům různých soutěží by taková knížka působila dojmem každý pes, jiná ves). Není rozhodně špatně, že jste se procvičili a zkusili si napsat text na téma, který vám zadal někdo jiný, ale úplně stejně se můžete cvičit na textech, které píšete z vlastního popudu a které plánujete vydat. Jen to srovnejte - je lepší psát pohádku na cizí téma a s vědomím, že ji pravděpodobně po soutěži nikde znovu nepoužiju, nebo psát pohádku vlastní a s tím, že potom vyjde v knížce?
Účast (potažmo vítězství) v nějaké literární soutěži vás tedy zviditelní jen těžko. K vydání vlastní knihy vás také neposune, a to ani po stránce obsahové, ani po stránce "reputace" solidního autora. Není pravda, že byste díky tomu měli lepší pozici při nabízení rukopisu - pokud redaktorovi napíšete, že jedna vaše povídka před dvěma roky vyhrála soutěž Kotěhůlecká pastelka, pravděpodobně ho pobavíte, ale nijak si tím nepomůžete. Nakladatelství zajímá vždy pouze kvalita rukopisu; působí samozřejmě lépe, pokud už máte něco "za sebou", ovšem dobrý rukopis to nepotřebuje a špatný to nezachrání. Je to asi stejné, jako když jim napíšete, že máte řidičský průkaz na vozidla skupiny B - jste pašáci, ale není to příliš relevantní.
Výjimku tvoří některé žánrové soutěže, kde se světy čtenářů, autorů, porotců a nakladatelů prolínají a kde je česká literární scéna tak miniaturní, že si vás tam opravdu někdo všimnout může - říká se, že to platí především u fantasy, sci-fi a hororu. Ještě donedávna jsem od někoho docela často slýchal, že když chcete vydat fantasy román, musíte se napřed dobře umístit v nějaké soutěži, zhruba před měsícem jsem se ale potkal se dvěma českými autorkami fantasy a když přišla řeč na toto, obě mi řekly, že už to tak nějakou dobu není. Sám se zatím pohybuji v jiných žánrech, takže nevím; ocením komentář někoho, kdo se v této oblasti vyzná.
A když jsme u výjimek, je třeba zmínit i druhou skupinu, kterou jsou obří soutěže typu Magnesia Litera a Literární cena Knižního klubu, které vítězům ke zviditelnění samozřejmě pomohou. Tyto soutěže však rozhodně nejsou určeny začínajícím autorům a od soutěží typu Lhotecký písmák se zásadně liší.
Aby to nebylo čistě teoretické - sám jsem se na začátku své literární cesty soutěží účastnil a myslel jsem si, že mi to k něčemu pomůže (vzpomeňme na neslavné Star Trek Kusy). A je pravda, že když se mi náhodou podařilo vyhrát Skrytou paměť Moravy, navázal jsem díky tomu vřelé vztahy s Památníkem písemnictví na Moravě, kam mě ještě dnes občas pozvou na nějakou akci. Ani tato soutěž, mimochodem skvěle připravená a organizačně výrazně převyšující většinu ostatních, mi ale do budoucna nijak nepomohla. Když jsem za dva roky se svým prvním rukopisem obcházel nakladatelství, zajímala je jen kvalita textu.
Abych to tedy nějak shrnul - určitě není na škodu se občas nějaké literární soutěže zúčastnit, ale pokud to s psaním myslíte vážně, soustřeďte se raději na vlastní texty.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama