Jak vydat svou první knihu: co dělat, když se nakladatelství nemá k podpisu smlouvy?

30. srpna 2016 v 15:30
Minule jsme mluvili o tom, jak s nakladatelstvím komunikovat. V tomto díle se podíváme na to, co dělat, když nakladatelství o rukopis stojí, ale nemá se k podpisu smlouvy.
Předně je potřeba říct, že tato situace je poměrně neobvyklá - je v zájmu nakladatelství, aby s vámi smlouvu mělo podepsanou. Pro vás z ní obvykle plynou jen povinnosti a pokud jsou tam nějaké záruky, nejsou vymahatelné, pro nakladatelství z ní plynou práva a páky na vás jako na autora rukopisu. Není tedy důvod, aby se smlouvou nějak otálelo. Obvykle se smlouva podepisuje do dvou měsíců od přijetí rukopisu - pokud uplynulo víc času a nakladatelství vám není schopno sdělit proč, je to obvykle špatné znamení.
Jestliže máte o solidnosti nakladatelství pochybnosti, zapátrejte na internetu - u těch nejhorších rychle narazíte na různé hororové příběhy a dozvíte se, že například od Beletrisu nebo od Laser-Books se máte držet dál. Pokud jste nic takového neobjevili, zkuste se zeptat autorů, kterým už u daného nakladatelství něco vyšlo. V době sociálních sítí obvykle není problém autora s alespoň trochu netuctovým jménem najít a kontaktovat. Spisovatelé bývají v tomto ohledu nápomocní a pokud mají pocit, že se k nim dané nakladatelství nezachovalo fér, zpravidla vám to ochotně řeknou. Nemusíte se bát ani toho, že by to na vás potom mohli "prásknout" - na tom, že si nakladatelství prověřujete, není nic špatného, a pokud nemá co skrývat, nebude se za to na vás nijak zlobit.

A tím seriál o vydání vlastní knihy končí. Pokud se chcete dozvědět víc, přijďte na kurz Jak svou knihu vydat v nakladatelství, nebo si pořiďte videokurz (obsah je v obou případech stejný). Kromě témat, která jsme probrali tady a která jsou vysvětleny víc do hloubky, se dozvíte například to, co má být obsaženo ve smlouvě (velmi detailně zpracovaná a velmi důležitá kapitola), jaká výše honoráře je u nás obvyklá a na co si dát pozor, jaké jsou hlavní rozdíly mezi tištěnými a elektronickými knihami a mnoho dalšího. Tak neváhejte!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama