Jde o to, jaké má člověk vnitro

28. února 2017 v 12:35
Rozhodl jsem se provést malou studii v oblasti inzerátů na internetových seznamkách. Kromě čistě jazykových zjištění nám podobná sonda do kyberseznamování může přinést také poznatky sociologické - jak se s přibývajícím věkem mění naše priority a touhy? Abychom nemíchali jablka a hrušky, soustřeďme se pouze na ženy.
Dívky pod dvacet let jsou v podstatě chodící oxymórony - chtějí muže či chlapce, který by je bral "takové, jaké jsou", jiné na rovinu dodávají, že by mu nemělo jít o vzhled; zároveň ovšem většina požaduje, aby to byl junák jaksepatří urostlý. Některé ženy volí krajní opatrnost - chtějí pouze zajít na kávu, scházet se coby kamarádi, nebo si nedejbože jen dopisovat - další jdou naopak na věc poněkud zhurta a požadují již před první schůzkou lásku na celý život. Tento věk je také ve znamení naivních a bolestně průhledných lží: "Fotku ti pošlu, až mi napíšeš, ale ošklivá nejsem." Jiné inzeráty prozrazují například netradiční představy o fungování vztahu mezi ženou a mužem ("nejsem holka na spaní, ale strašně ráda se držím za ruce a kolem pasu") či tajné politické ambice ("nejde o to, jak člověk vypadá, jde o to, jaké má vnitro").
Mezi dvaceti a třiceti lety skutečně začínají tikat ony pověstné biologické hodiny - místo vágních požadavků typu "ví, co od života chce" se většinou setkáváme s velmi přesnými nároky jako "smysl pro rodinu", "kladný vztah k dětem" a podobně. Stále se najde i romantika typu "hledám lásku", je však důležité zachovat si tvář. Před dvacítkou ani po třicítce není inzerát žádnou ostudou, ovšem v tomto věkovém rozmezí se v očích pisatelek zjevně jedná o cosi zoufalého - je proto nezbytné uvést vše na pravou míru obratem jako "jen chci pošťouchnout osud", "jsem tady poprvé" nebo "nikoho nehledám, jenom to tak zkouším". Tyto dámy jsou také výrazně tolerantnější co se stáří případného protějšku týče; některé dokonce rozdíl dvou dekád vnímají jako jednoznačné plus.
U třicátnic začíná být důležité vypadat mladě; v inzerátech se to hemží větami jako "jsem dívka mladšího vzhledu". Zajímavé také je, že zatímco mladší ženy obvykle prezentují vizuální hodnocení jako názor někoho jiného ("říkají, že strašidlo nejsem"), po dosažení třiceti let může člověk své názory zřejmě říkat veřejně a otevřeně ("vypadám na pětadvacet a cítím se tak"). Na významu nabývají i majetkové poměry - "sympaťák s autem", "dobré srdce a vlastní bydlení výhodou" - a rodinná situace. Od tohoto věku se také začínají používat dvě magická slovní spojení - "bez závazků" a "s vyřešenou minulostí". Nejspíš se očekává, že každý už nějakou tu minulost a závazky má. Najde se však i něco pozitivního - ačkoliv se to zdá paradoxní, s přibývajícím věkem zřejmě člověk tíhne ke sportu. Jak jinak si vysvětlit, že "sportovních postav" je zde daleko více než v předchozích skupinách? Může se ovšem pravda jednat i o postupnou ztrátu objektivity.
Po dosažení čtyřiceti let se muž pro ženu stává spíše domácím mazlíčkem či vítaným rozptýlením; partner na plný úvazek se již nehledá. Jde hlavně o kamaráda na trávení volného času, houbaření, kolo či výlety; některé inzeráty zcela otevřeně hovoří o "parťákovi na víkendy". Za zmínku stojí také slovní obrat "přeskočí jiskra", který používá právě jen tato věková skupina.
Padesátka se nese ve znamení ryzí praktičnosti - ta tam je "vysoká sportovní postava", už žádná chemie, láska na první pohled a podobné nesmysly. Důležité je kutilství či pozitivní vztah k práci na zahradě. Občas se vyskytne i sport, ovšem zde již spíše v uvozovkách - jedná se totiž obvykle o luštění křížovek nebo výlety autem.
Inzeráty od žen starších šedesáti let jsou celkově značně pochmurné. Po muži se chce již jen to, aby byl zachovalý a soběstačný (a můžeme se domnívat, že se zde nemyslí pouze finanční zajištění). Většina textů potom končí větou ve stylu "ať si ještě stihneme něco užít".
Musím na závěr poznamenat, že mne sonda do elektronického namlouvání překvapila. Lze předpokládat, že lidé šťastní a spokojení na podobných stránkách příliš zastoupeni nebudou, a přesto mnohé inzeráty hýřily optimismem a dobrou náladou. A je-li tolik naděje a víry v lepší budoucnost mezi zlomenými, ztracenými, osamělými a hledajícími, není nám nakonec na tom světě vlastně docela dobře?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama