O vegetariánství, šamanech a energiích

21. února 2017 v 12:32
Uzavřel jsem jednou velice nerozumnou sázku - stanu se na dva měsíce vegetariánem, nebo se za trest dva roky nesmím nechat ostříhat. Domníval jsem se, že vydržet na nemasité stravě nebude zas tak obtížné. Chyba lávky.
První nesnáze přišly brzy. Maminka sice vzala na vědomí, že její syn svévolně komplikuje rodinný jídelníček a ohrožuje nedělní oběd svými výstředními nápady, ale ve své kulinářské úvaze se zastavila na půli cesty. Servírovala zeleninový salát s drobnými kousky šunky - rodina nespokojeně mručela, protože si představovala nedělní oběd jinak, a já jsem ze salátu opatrně vybíral veškeré zvířecí součástky a ukládal je na kraj talíře, neboť jsem nesdílel maminčino přesvědčení, že maso menší než dva centimetry přestává být masem. Spokojen tedy nebyl nikdo.
Jelikož mi má nová strava nijak zvlášť nechutnala, rozhodl jsem se jako správný student žurnalistiky udělat reportáž o brněnských vegetariánských restauracích, abych se inspiroval a snad i rozšířil svůj jídelníček. Majitel prvního stravovacího zařízení se představil jako kuchař a šaman v jedné osobě a vysvětlil mi, že pokrm vegetariánů není jen ochuzený o maso, nýbrž musí být plnohodnotnou a vyváženou stravou. Dodal, že ne každý to chápe - nedávno se u něj zastavili reportéři z televize Nova, uspořádali opulentní hostinu a pak jej v televizi pomluvili. Nakonec podotkl, že vegetariánství jde velmi dobře dohromady s čarodějnictvím a že dobře mířená kletba může člověku nadělat spoustu nepříjemností - pánové z Novy už v televizi údajně nepracují. Pochopil jsem skrytou výhrůžku a poznamenal si, že o tomto podniku jen v dobrém.
Druhá restaurace měla téměř mystický genius loci. Děsivá sbírka exotických předmětů blíže neurčené funkce se kupila na každém volném místečku a majiteli podivně zářily oči. Usadil mě k jednomu ze stolů a nabídl mi, že mne napojí na duchovní energie. Odpověděl jsem, že se cítím napojen dostatečně. Nabídl mi, že mi odvede z těla zbloudilé duše. Odvětil jsem, že duši mám v těle jenom jednu a příliš zbloudilá snad není. Obchodník se však jen tak nedal a pokračoval v přemlouvání: mohl jsem si nechat dodat ochrannou energii, očistit se od negativních energií, nebo se vyléčit boží energií. Pochopil jsem, že v restauraci teče hodně energie. Svůj největší trumf, relaxaci pod dohledem, si guru nechal nakonec. Představa, že ležím a někdo na mě zírá, mne nikterak nepřitahovala.
Po této zkušenosti jsem si řekl, že to zkusím ještě do třetice, a tázal jsem se sám sebe, zda konečně narazím na někoho normálního. A podařilo se - v tomto podniku mi nikdo nevyhrožoval ani neblábolil o vyšších sférách. Přijal mne sám ředitel a když jsem mu řekl, že jeho restaurace dostane v chystaném článku maximálně jeden odstavec, odvětil, že na tom nesejde, a pozval mne na bezplatný oběd. A tak jsem zjistil, že vegetariánská strava skutečně není špatná, když se umí udělat, a že slovo "novinář" může člověku někdy ušetřit fůru peněz.
 


Komentáře

1 kouzelnakrajina kouzelnakrajina | Web | 21. února 2017 v 12:55 | Reagovat

tak držím palečky, aby ti to vyšlo ! :-)

2 Richard Skolek Richard Skolek | E-mail | 21. února 2017 v 13:07 | Reagovat

Fejeton je zhruba pět let starý:).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama