O knoflících

3. května 2017 v 16:21
Všímavé ženy o tom pravděpodobně vědí odjakživa a neshledávají na tom nic zvláštního, já jako muž jsem si toho ovšem všiml teprve nedávno a byl jsem upřímně překvapen. Ona nepodstatná, ale o to záhadnější drobnost mi nedala spát a já prostě musel přijít na to, co se za ní skrývá. Ano, řeč je o knoflících, přesněji o tom, proč mají pánské košile (a další druhy oblečení) knoflíky na pravé straně, kdežto ty dámské je mají na levé.
Studiem dochovaných historických oděvů lze dojít k přibližnému odhadu, kdy k tomuto rozdělení došlo - mnohé dámské oděvy ušité na počátku devatenáctého století mají knoflíky na pravé straně, kdežto když se podíváme na příklady ze začátku století dvacátého, knoflíky jsou vždy na straně levé. Co se stalo? Inu, to už je trochu složitější - teorií je mnoho a žádná z nich není přesvědčivě prokázána. Pojďme se na některé z nich podívat blíže.
Jednou z možností je například to, že se při rozdělení stran myslelo na jízdu na koni a na dámská sedla - pokud měla dáma knoflíky nalevo, pak jí při takové jízdě méně nafoukalo do výstřihu. Do stejné kategorie by se dala zařadit i teorie, která tvrdí, že to mělo usnadnit kojení - ženy obvykle děti nosily (a nosí) na levé ruce, knoflíky na pravé straně by jim tedy zbytečně komplikovaly kojení. Zůstává smutným faktem, že veškeré hypotézy zahrnující ohleduplnost k ženám jsou nanejvýš nepravděpodobné.
O poznání populárnější jsou teorie vojenské. Jedna například tvrdí, že pánské knoflíky na pravé straně jsou dozvukem brnění - k nepříteli stál bojovník levou stranou, v níž držel štít, a tak se pláty brnění překrývaly zleva doprava, aby mezi ně protivníkova zbraň nemohla vniknout. Jiná hypotéza připomíná, že k pánskému oděvu dříve patřila i zbraň, která se vždy nosila u levého boku. Pokud ji tedy muž chtěl tasit, knoflíky na pravé straně mu to usnadňovaly, a navíc snižovaly pravděpodobnost, že se o ně "zasekne".
Pózu, kdy je muž připraven tasit zbraň, si dnes spojujeme především s Napoleonem, který tak stával velmi rád. Jedna méně pravděpodobná teorie tvrdí, že za podivné čachry s knoflíky je zodpovědný právě legendární vojevůdce. Francouzky ho totiž údajně velmi rády parodovaly, a jelikož měl Napoleon svých problémů dost, nařídil, aby měly veškeré hadry těch bestií knoflíky na levé straně. Bestie ho sice napodobovaly dál, musely ovšem používat druhou ruku.
Najdeme i hypotézy, jež jsou vysloveně kruté; uvedu jen jednu. Doba, kdy se jasné knoflíkové rozdělení zrodilo, je spojena s prvními zárodky feminismu - je tedy možné, že "povinné" knoflíky na té horší straně měly sloužit jako trvalá připomínka podřízeného postavení žen.
Zdaleka nejpravděpodobnější je teorie, že rozdělení knoflíků mělo usnadnit práci služkám. Většina populace sestává z praváků, a tak se nám lépe zapíná to, co má knoflíky na pravé straně. Když to spojíme s hypotézou, že zatímco muži se obvykle oblékali sami, ženám musely pomáhat služebné, vyjde nám, že muž-pravák i žena se služkou-pravačkou měli knoflíky na správné straně. Lze namítnout, že se to týkalo jen bohatých a že pro chudé ženy to nedávalo smysl, z historie ale známe celou řadu příkladů, kdy chudší od bohatších přejali módní trendy.
Tato teorie má ovšem závažnější trhliny, které tak snadno vysvětlit nelze. Je pravda, že některé části dámských oděvů si žena sama obléct nemohla, a pomoc tedy skutečně potřebovala, na sluhy se však spoléhali i někteří bohatí muži. Pokud se navíc ještě jednou podíváme na příklady dobových oděvů, odhalíme další matoucí skutečnost - pánské oděvy měly obvykle daleko víc knoflíků než ty dámské. A co je nejdůležitější - proč by bohatí aristokraté mysleli na své služebnictvo?
Jak to tedy vlastně bylo? To zatím nevíme, a možná se to ani nedozvíme. Jisté je jenom to, že toto rozdělení je s námi stále, a jak se ukazuje, pravděpodobně s námi ještě nějakou dobu zůstane. Jedna americká oděvní firma se totiž nedávno rozhodla, že to zkusí změnit, a začala nabízet "unisex" košile - umístění knoflíků ale kopírovalo košile pánské, a ačkoliv společnost argumentovala tím, že je to přece objektivně pro všechny praváky bez ohledu na pohlaví ta lepší strana, zákaznice daly velmi jasně najevo, že nějaká práva už si naštěstí přece jenom vydobyly. Třeba se časem dočkají rovnoprávnosti i ve věci knoflíků.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama