Červen 2017

Kniha do sveta

Středa v 18:54
Dívám se na stránky slovenského projektu, říkejme mu třeba "Kniha do sveta". Pan nakladatel zve do "elitního klubu autorů", kde si všichni hrozně pomáhají a kde je spousta lidí, kteří jsou knihy těch ostatních schopní dostat do televize, do novin, a možná i do vesmíru. Kdo tam konkrétně je, nebo alespoň kolik členů klub aktuálně má, to se samozřejmě dozvědět nelze, respektive až po zaplacení členského příspěvku v řádech stovek eur. Když si nakladatelství zkusíte najít, zjistíte, že Google odkazuje jen na jeho vlastní stránky - zdá se, že tu ještě nikdy žádná kniha nevznikla. Posledním hřebíčkem do rakve je nakladatelův stručný životopis, kde je uvedeno, že pomáhal s knihou Arnoldovi Schwarzeneggerovi. Tak určitě, kalifornští guvernéři se o svých textech s "elitními" Slováky radí často, to je jasná věc. No a víte, jak to je doopravdy? Pan nakladatel Arnoldovi nabídnul, jestli nechce, aby jeho knihu přeložil do slovenštiny, a Terminátor to logicky odmítnul s tím, že takhle se to přece nedělá. Tak to je ta "spolupráce", respektive "pomoc s knihou". Jak to pragmaticky shrnula samotná Kniha do sveta: "Tak sa ten marketing robí, pán Skolek."
Neznalé autory lze zlákat na leccos, ale pevně doufám, že na tohle nikdo neskočí.


Střídavá péče

Neděle v 18:33

Něco končí, něco začíná. Po roce odcházím z Meandrů a dál budu improvizovat pod hlavičkou skupiny Střídavá péče. Je to experiment a velké dobrodružství a moc se na to těším. Budu rád, když se na nějakém představení uvidíme, stačí se stát fanoušky stránky a nic vám neunikne. A ti obzvlášť netrpěliví už si do deníčků můžou napsat data 15. 8. a 29. 8., kdy budou první představení.
Tak v srpnu!

Knižní doporučení - A Tale of Two Cities

15. června 2017 v 19:26
Knižní doporučení: dnes doporučím knihu A Tale of Two Cities od Charlese Dickense (u nás kupodivu vydávanou jen velmi zřídka - seženete ji pod názvem Příběh dvou měst). První polovina knihy je víceméně typicky dickensovská, což je míněno jako pochvala - skvěle napsaná a skvěle vyprávěná, zároveň vás ale příliš nepřekvapí. Větší dějové zvraty přicházejí až ke konci, kde se autorovi podařilo velmi živě vylíčit poměry během Velké francouzské revoluce. Všudypřítomný chaos a zmar a naprostý pocit beznaděje je tu skutečně hmatatelný a je dobře, že má příběh na autorovy poměry menší množství postav, neboť se s nimi člověk o to víc ztotožní.Impro - Love song

12. června 2017 v 21:01
Love song, u kterého se neskončilo včas a dozvěděli jsme se víc, než by bylo záhodno. I to se někdy stane.
Brno Writers Group soutěž

9. června 2017 v 15:59
V literární soutěži Brno Writers Group se má povídka v tvrdé konkurenci probojovala jen mezi čestná uznání - Simon Mawer pozdravuje a omlouvá se - pokud si ovšem rozumíte s angličtinou, můžete si ji nyní přečíst. Téma je vzhledem k zadání soutěže ryze brněnské: jak to ve skutečnosti bylo s nebohou květinářkou, která v roce 1974 zmizela v brněnském podzemí a jejíž ostatky byly (možná) nalezeny až v roce 1992?
Povídku najdete tady.


Knižní doporučení - The Tale of One Bad Rat

8. června 2017 v 19:30
Knižní doporučení: dnes doporučím The Tale of One Bad Rat od Bryana Talbota (u nás vyšlo v nakladatelství Comics Centrum jako Pohádka o zlobivé kryse). Pokud budete číst v originále, může vás odradit, že je kniha v první čtvrtině prošpikována téměř nesrozumitelnou formou britské angličtiny, a v obou verzích se také můžete leknout častých odkazů na spisovatelku Beatrix Potterovou, která u nás není moc známá, ale nenechte si kvůli tomu tento příběh ujít. Rozhodně to není klasický komiks - žádní superhrdinové, jen hluboce lidské vyprávění. Pro mě to byl jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků poslední doby.

Impro - Barman song

5. června 2017 v 21:03
Méně obvyklá kategorie Barman song a dobré rady týkající se plesnivé nohy.
Pozor na velikost písma!

1. června 2017 v 14:53
V občasníku vtipných příhod s nakladateli dnes pokračujeme historkou od čtenářky, co píše sci-fi.

Napsala jsem jednomu nakladateli a ten chtěl, abychom se sešli osobně. Při prvním sezení si přečetl pár stránek a řekl, že to má dobrý nápad. Při druhém sezení mi dal několik rad ohledně formátování a velikosti písma. Při třetím si dal tu práci a přečetl si dalších pár stránek a ptal se, kolik to má znaků, na kolik by to bylo stránek a tak, a pak řekl, že to nevydá, hlavně proto, že to je sci-fi a on vydává hlavně historii.

Jestli se neurazíte, dovolím si k tomu dvě švestičky ze své zahrádky - nakladatel, který s vámi řeší formátování a velikost písma, ale na žánr se nezeptá, asi nebude patřit ke špičce v oboru, a pokud se s vámi chce opakovaně sejít, aniž by si knihu přečetl, zřejmě mu primárně nejde o váš text.
Abychom ale byli spravedliví, je poměrně zjevné, že kdyby byla čtenářka ochotná podstoupit určité osobní oběti, vydání by jistě dosáhla.