Městská knihovna v Praze a lidová tvořivost

26. července 2017 v 19:02
Před nějakou dobou mě jeden čtenář upozornil na zvláštní popisek jedné z mých knížek - tehdy jsem nepátral, odkud to pochází, a jen jsem se tomu zasmál. Před dvěma týdny jsem ovšem náhodou přišel na to, že to daná stránka převzala přímo z katalogu Městské knihovny v Praze a že to není jediný případ podivné lidové tvořivosti, která se tam objevuje. Posuďte sami:

Nesvlíkej se sama
"Formou pravidelného rýmovaného verše se autor pokouší vyjádřit jak k současné společenské a politické situaci na domácí scéně, tak i k některým motivům, principům i příčinám lidského chování a jednání."

Moudré z nebe
"Autor, dnes již ve zralém věku, popisuje radosti i strasti svého života od útlého věku až po školní léta a to jazykem odrostlejšího dítěte na začátku puberty."

Hubený nás nedostanou
"Autor se snaží s humorem popisovat běžné životní situace - od vzpomínek na dětství a mládí až po dobu současnou, kterou už prožívá jako důchodce."

Když pomineme, že zjevně píšu jako penzista, nabízí se otázka, o co se vlastně pražská knihovna pokouší. Většina knihoven jednoduše přebírá anotace uvedené na zadních stranách knih, a tak je to v pořádku, od toho tam koneckonců jsou. Jaký má smysl psát anotace vlastní, zvláštně když si autor nedá práci ani s tím, aby si během deseti vteřin dohledal mé datum narození?

EDIT: Příběh má happyend! Městská knihovna Praha zavádějící anotace nahradila jinými a už o mně netvrdí, že jsem důchodce. A dokonce jsem se dozvěděl i to, proč původní anotace nahrazuje svými vlastními. Podle pracovníků knihovny jsou některé nakladatelské anotace nepoužitelné, protože nakladatel se knihu snaží hlavně prodat, a tak může být původní popis zavádějící či neúplný. Autorské anotace jsou potom podle nich neobjektivní. A u některých knih chybí úplně. Občas se samozřejmě při vytváření vlastních anotací stanou nějaké chyby, ale jinak si knihovna stojí za tím, že chce dělat něco navíc.
A já musím říct, že je mi po vysvětlení tento přístup sympatický a držím Městské knihovně Praha palce, aby tam těch překlepů bylo co nejméně.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama