May 2015

Antireference

24. may 2015 at 17:30
Antireference - nová marketingová strategie. To nejhorší, co kdy kdo o mých knihách řekl: http://richard-skolek.cz/antireference.

Jak jsem formoval svou hmotu

21. may 2015 at 15:54
Jelikož jsme v našem malém divadle měli mužů jen pár, dostal jsem občas roli, na kterou jsem se ani při nejlepší vůli nehodil. Jednou takovou byl i velký sportovec a milovník Nathan P. Nathan ve hře Pan Kaplan má stále třídu rád. Režisér prohlásil, že diváci si na divadle musí pořád něco představovat - nad prošedivělou Julií a Romeem za zenitem se nikdo nepozastaví - ovšem nutit je přijmout představu, že jsem v dobré kondici a že mne všechny ženy chtějí, to už by bylo příliš. Proto jsem s jedním kolegou začal chodit do posilovny.
Dlužno dodat, že o chodu tohoto zařízení jsem měl na začátku poměrně zmatené představy. Občas jsem tam zavítal se sestrou, ta mi ale nic nevysvětlila a používala mě jako štít proti nápadníkům, kteří se jí nezdáli - pokud se jí dotyčný nelíbil, musela na mne na stroji dohlížet, ovšem když přišel nějaký sympaťák, posílala mě za roh na rotoped.
Můj herecký kolega František byl však profesionálním kulturistou, jenž před čtyřiceti lety vyhrál Grand Prix ve Vyškově, takže mi v oblasti teoretické přípravy rychle doplnil vzdělání. Dozvěděl jsem se, že posilování má dvě fáze - nabírání hmoty a její formování. František mínil, že nabráno mám velice dobře, ale měl obavy, zda bude má hmota zformovatelná. Pomoct mi měl především posilovací deníček, údajná tajná zbraň každého kulturisty.
Musím říct, že pokud si ho skutečně některá hrouda svalů vedla, tajila to opravdu dovedně. Za šest týdnů utrpení jsem se nesetkal s nikým, kdo by si zapisoval, kolik u kterého stroje zvedl. Zato se projevily jiné kulturistické tendence - před zrcadlem muži trávili delší dobu než má sestra, všichni měli oblečení po starším bratrovi a nikdo nepoužíval deodorant. V posilovně jsem dostal přezdívku "deníček", což může přijít vtipné jen samcům nadopovaným hormony, a ani po úspěšném zaplnění všech stránek se mou hmotu zformovat nepodařilo. Deníček jsme s Františkem týden před premiérou hodili do koše a museli jsme přiznat porážku.
Z představení však nakonec diváci odcházeli spokojení, pomohla totiž jednoduchá úprava kostýmu - místo tílka jsme zvolili trikot s dlouhými rukávy, který vše ponechával na fantazii obecenstva. Po marné anabázi v potní chýši jsme tedy skončili přesně tam, kde jsme o jeden deníček dříve začali.


Trochu o Austrálii

19. may 2015 at 12:10
Rozhovor o Austrálii do Lidových novin najdete zde.


Kurz Jak vydat svou první knihu

13. may 2015 at 15:00
Zlevněný a rozšířený individuální kurz Jak vydat svou první knihu znovu v prodeji: http://www.naucmese.cz/kurz/jak-vydat-svou-prvni-knihu. Uvedu i pár praktických příkladů, ke kterým si na kurzu řekneme víc.

Jak si vybrat to správné nakladatelství. Seznam nakladatelství najdete v Almanachu Labyrint (v knihkupectvích je každoročně k dostání nová tištěná verze, případně můžete jít na http://www.almanachlabyrint.cz/nakladatelstvi/). Nebo se můžete podívat na seznam knižních novinek (například na http://www.ceske-knizni-novinky.cz/ nebo v kterémkoliv internetovém obchodě s knihami) a vybírat si podle knih - pokud nakladatelství v poslední době vydalo knihu, která se alespoň v něčem podobá té vaší, můžete u něj mít větší šanci. Pokud lze knihu jednoznačně přiřadit k nějakému žánru, je obvykle zbytečné oslovovat nakladatelství, které knihy daného žánru nevydávají.

(...)

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi tištěnými a elektronickými knihami. Elektronické knihy jsou na výrobu výrazně levnější, kvalitní e-kniha se dá vyrobit zhruba za tři tisíce korun. Pokud již knihu máte vydanou v tištěné verzi (a prošla tedy korekturou, má nakreslenou obálku apod.), náklady budou ještě výrazně nižší. Odpadá také většina rizik, nakladatel nemusí odhadovat, kolik výtisků se prodá. Pro vás jako autora to znamená, že byste měli dostat vyšší honorář, obvykle to bývá kolem dvaceti procent. Zvlášť v případě, že se e-kniha vydává jako doplněk k tištěné verzi, se vás nakladatel může snažit obelstít a například v případě prodeje licence můžete mít ze všech verzí jen výše zmíněných pět procent (často to nakladatel může zdůvodňovat tím, že vám nebude platit za každou verzi jinak). I tady záleží jen na vás, jak se k záležitosti postavíte, ale neexistuje rozumný důvod, proč byste měli dostat méně než dvacet procent, u e-knihy to zkrátka nedává smysl.

Muzejní noc v Pohyblivém svátku

10. may 2015 at 17:54
S centrem Pohyblivý svátek, kde učím kurzy tvůrčího psaní, pro vás máme další dvě autorská čtení s novou knihou Moudré z nebe. Na první z nich se můžete zastavit v rámci brněnské Muzejní noci: https://www.facebook.com/events/387637288088768/. A protože jdeme s dobou, máme i audioukázku: https://www.youtube.com/watch?v=5I4sd5bHhPc. Čtení začíná v 19:00.

Autorské čtení

2. may 2015 at 12:30
Moudré z nebe je hluboce niterná reflexe naivního dětství v postkomunistickém světě absentujících morálních hodnot, která rezonuje s univerzálně zvnitřněnou podobou rané adolescence... pokud vás podobné řeči nebaví a chcete číst něco normálního, zastavte se na pondělní čtení, rádi vás uvidíme!