June 2015

Moudré z nebe - autorské čtení

27. june 2015 at 22:09
Pokud jste nestihli Noc literatury a chcete si autorské čtení vychutnat z pohodlí domova, máte jedinečnou příležitost! Moudré z nebe přijde až k vám. Uvařte si čaj nebo kávu, pohodlně se usaďte a zaposlouchejte se: https://www.youtube.com/watch?v=bppzK5qYAlI. (Pokud dáváte přednost Soundcloudu, klikněte sem: https://soundcloud.com/user118647634/moudre-z-nebe-autorske-cteni.)


Laser-books - literární říše zla

23. june 2015 at 23:36
27. března 2008
Po měsíci a půl usilovné práce posílám do soutěže Star Trek Kusy (http://kusy.startrek.cz/index.htm) svou povídku. Jedná se o dost dlouhý text, který má téměř 70 000 znaků (tedy zhruba třetinu délky knihy Hubený nás nedostanou). Soutěž má být vyhlášena během léta a vybrané povídky mají vyjít ve zvláštní antologii, kterou má vydat nakladatelství Laser-books, pořadatel soutěže. V pravidlech je jasně stanoveno, že publikovaní autoři dostanou finanční odměnu a tři vítězové budou mít možnost u Laser-books vydat svůj román (který ovšem nakladatelství může odmítnout, takže to vlastně žádná výhra není). Povídky účastníků mají posuzovat čtyři porotci.
Nakladatelství přijetí povídky potvrzuje.

29. května 2009
Náhodou si na soutěž vzpomínám a snažím se u nakladatelství Laser-books zjistit, jestli už byla vyhlášená. Nikdo neodpovídá na maily, nikdo nezvedá telefon.

10. září 2009
Znovu zkouším kontaktovat nakladatelství Laser-books, jež tentokrát zareaguje. Celou soutěž má údajně na starosti pan Radim R., který ji sice organizoval jejich jménem, ale veškerá odpovědnost leží na něm, ačkoliv v materiálech vůbec nebyl zmíněn. Samo nakladatelství je prý na výsledky soutěže také zvědavé.
Pan Radim R. reaguje promptně a sděluje mi, že soutěž již rok a půl vázne na jednom z porotců, který stále nedodal hodnocení. Shodou okolností se jedná o ředitele Laser-books pana Jirkovského. Nakladatelství opět přestává reagovat a nelze se s ním nijak spojit.

14. prosince 2009
Po několika neúspěšných dotazech zkouším lest a vydávám se za redaktora Rovnosti. Redakce Laser-books je velice ochotná a pan Jirkovský souhlasí s mailovým rozhovorem, hned na první otázku - nejasnosti ohledně soutěže Star Trek Kusy - však odmítá odpovědět.
Znovu následuje mlčení.

20. března 2012
Na stránkách soutěže se po několika letech náhle objevuje nová zpráva: "I've been waiting for this day my whole life... The wait is over." Jedná se o citát ze startrekového filmu z roku 2009. Nakladatelství Laser-books má opravdu zvláštní smysl pro humor.

21. března 2012
Ptám se na soutěž na facebookových stránkách Laser-books, kde je mi doporučeno, abych nevěřil všem pomluvám, které se dočtu na internetu. Když odpovím, že jsem jeden z účastníků soutěže a že se jedná o fakta, nikoliv o pomluvy, je můj dotaz smazán a nakladatelství mne pro jistotu blokuje, abych mu nemohl dál kazit pověst.

23. března 2015
Přichází mi velice zvláštní zpráva:
"Rád bych vydal vaši povídku "Odkud není návratu", ale chci se dohodnout na narovnání určitých historických věcí, které díky románům z Enterprise prostředí už nejsou aktuální. Mohu tam provést patřičné změny?"
Podepsán Albert B., editor nakladatelství Laser-books. Odpovídám, že na změnách se určitě dohodnout můžeme, ale že bych o tom rád věděl víc. Pan Albert B. se velice diví - vyjde přece v antologii ST Kusy, kde jinde? Je pravda, že od plánovaného vyhlášení soutěže uplynulo teprve necelých sedm let.
Žádám o zaslání smlouvy.

26. března 2015
Požadavek na smlouvu pana Alberta B. zjevně zaskočí, odpovídá, že to stačí vyřešit mailem, který má stejnou právní hodnotu. To se mi nelíbí, Laser-books má na českém trhu pověst jednoho z nejhorších nakladatelství vůbec a něco podobného rozhodně riskovat nechci. Navíc nabízí i na české poměry skutečně tristní podmínky - finanční odměna se kamsi vytratila, soutěž oficiálně vyhlášena nebude a já přece můžu být rád za tři výtisky, co bych proboha ještě chtěl? Povídku samozřejmě dalších pět let nesmím uveřejnit nikde jinde.
Zjišťuji od něj, že má povídka není jedním drobným kamínkem ve velké mozaice - tvoří celou šestinu knihy. Je obvyklé, že autor u nás z prodeje knihy dostává 5 %, navrhuji tedy, abych dostal přiměřenou část, tedy 0,8 %, nebo jednorázově nižší částku.

28. března 2015
Pan Albert B. opravuje můj nepřesný výpočet, má povídka tvoří jen 15,9 % knihy, šestina to tedy podle něj určitě není. Finanční odměna tak jako tak nepřichází v úvahu, můžu snad být rád, že mě někde otisknou! Hlavním argumentem je to, že by můj honorář při plánovaném nákladu knihy činil něco málo přes tři tisíce, tedy ročně možná několik set korun, a Laser-books nemá pracovníka, který by si mohl dovolit plýtvat svým časem na vyplácení takových směšně malých částek. Navrhuji tedy kompromis - jednorázovou výplatu ve výši osmi set korun. Pan Albert B. se vymlouvá, že si z výtěžku stejně nic nenechají a všechno dají na nákup práv na další knihy z prostředí Star Treku a že nucená charitativní činnost pro nakladatelství Laser-books je vlastně stejná jako honorář, ne-li lepší. Pohrozím, že vydání své povídky zatrhnu a odmítnu jim předat práva (která stále nemají, ačkoliv vydání dávno připravují).

3. dubna 2015
Hrozby zjevně fungují. Pan Albert B. se zlomí a slibuje, že smlouva i peníze budou do dvou týdnů.

26. dubna 2015
Nepřišlo nic, nakladatelství Laser-books ani pan Albert B. opět nereagují.

10. června 2015
Dochází mi trpělivost a oficiálně stahuji svůj souhlas s uveřejněním povídky. Žádná reakce. Nyní trpělivě čekám na knihu Star Trek Kusy a jsem velice zvědav, zda nakladatelství Laser-books dostojí své pověsti literární říše zla a povídku otiskne, abychom mohli tuto příhodu prodloužit o veselé historky ze soudní síně. Máte slovo, pane Jirkovský.

Další kurzy

21. june 2015 at 22:45
Zvu na další běh kurzů:

Kurz tvůrčího psaní - úvod - pondělí 29. 6. (http://www.pohyblivysvatek.cz/1-190-1435595400-kurz-tvurciho-psani-%E2%80%93-uvod/)
Jak vydat svou první knihu - středa 1. 7. (http://www.naucmese.cz/kurz/jak-vydat-svou-prvni-knihu)
Spisovatelské tipy a triky - středa 1. 7. (http://www.naucmese.cz/kurz/spisovatelske-tipy-a-triky)

Ověřená klasika i novinky. Minule přišlo na tvůrčí psaní deset dam a byla to legrace, tak se nestyďte!

Startovač - vaše otázky a naše odpovědi

14. june 2015 at 12:19
Je Startovač charita?

Rozhodně ne. Náš projekt je navržen tak, abyste si mohli knížku koupit za trochu levnější cenu, než za kterou bude potom (doufejme) dostupná v obchodech. Nedáváte žádné peníze navíc, naopak, podmínky jsou pro vás příznivější než při nákupu v knihkupectví. Můžete to brát jako e-shop, jen knížku nedostanete za týden, ale za tři měsíce. I další odměny jsou vždy s nějakou slevou, jsou tam různé knižní sety, kurzy nebo možnost nechat si napsat báseň nebo pohádku na míru.
Pokud bychom cílové částky nedosáhli, o nic nepřijdete - všechny peníze se vám vrátí zpátky. Není tam tedy pro vás žádné riziko, buď dostanete knížku (a případně další věci, které jste si koupili), nebo své peníze.
Naše myšlenka byla taková, že si pomůžeme navzájem - pokud si knihu chcete koupit a pořídíte si ji už teď, pomůžete nám, abychom ji mohli vydat "oficiálně" a aby se dostala do knihkupectví. Stojí to jen trochu vaší důvěry, kterou velice oceníme.


Na co přesně půjdou vybrané peníze, jak se použijí?

Zaplatí se z nich práce kolem knížky, tedy korektura, ilustrace na obálku, sazba a podobně. Dál se z nich uhradí "fyzická" výroba - poměrně velká část vybrané částky půjde tiskárně. Knihu k vám musíme nějak dopravit, zvažovali jsme osobní předání, ale to by bylo velmi náročné a pro řadu z vás nepohodlné, takže ji budeme posílat poštou, což také není zadarmo. Poslední položkou je platba Startovači, který si u každého úspěšného projektu malou část peněz nechá.
Pokud by nám po uhrazení všech těchto nákladů něco zbylo, použijeme to na výrobu dalších výtisků. Pokud jich bude méně než sto, budeme s nimi jezdit po čteních a prodávat je a šetřit, abychom se na tu hranici v další vlně dostali. Pokud jich bude sto nebo víc, zvládneme knihu dostat do knihkupectví, protože v tomto počtu už nám ji vezme distribuce. A jestli se tam opravdu dostaneme, budeme se snažit dělat další dotisky, a to tak dlouho, dokud o knihu bude zájem.
Možná jste si všimli, že jsme nikde nezmiňovali odměnu pro mě nebo pro nakladatelství Backstage Books. Naším cílem je dostat knihu ke čtenářům, o nic jiného nám teď nejde. Spolupracovníkům zaplatit chceme a musíme (nechceme, aby korektor nebo ilustrátorka pracovali zadarmo, i kdyby s tím souhlasili), ale vlastního honoráře se vzdáváme. Pokud nám na konci celého podniku z prodeje knihy něco zbude, použijeme to na další tituly, abychom nemuseli zpátky na Startovač.Nové odměny - Moudré z nebe

13. june 2015 at 18:00
Skvělé zprávy! Máme pro vás sedm nových tištěných Skolek setů a další zbrusu novou odměnu, tři Hubnoucí sety, které obsahují knihy Hubený nás nedostanou, Moudré z nebe a Dieta každý druhý den. Tak neváhejte a raději nic neodkládejte, kdoví, jak rychle zmizí tentokrát.
Skolek set:

Hubnoucí set:

Obálka Zkraťsifouse

12. june 2015 at 0:02
Jak to vypadá, když se spojí absence estetického cítění a snaha nakladatelství přispět svou troškou do mlýna. Nahoře původní obálka od Veroniky Kudelové, dole obálka od nakladatelství.
Další Skolek sety

10. june 2015 at 18:01

Brambora k bramboře, Uno je na dvoře. Tištěné Skolek sety jsme na Startovač dali vlastně jenom tak, z legrace, a vůbec jsme nečekali, že by je někdo chtěl. Zmizely hned druhý den. Proto jsme se snažili vymyslet, jak bychom vám mohli nabídnout další. Vypadá to slibně! Dnes přišli Hubení, o víkendu snad seženeme zbytek.

https://www.startovac.cz/projekty/moudre-z-nebe/

Medvěd Bručimír - ukázka ilustrací

8. june 2015 at 10:01
Nejen Moudrým z nebe živ je člověk. Podívejte se na ukázku ilustrací z Medvěda Bručimíra.

Kurzy ZDARMA

4. june 2015 at 8:34
Příští týden je Světovým týdnem sdílení, proto nabízím kurzy v Brně ZADARMO, a to v úterý a ve čtvrtek. Dohromady jsou čtyři, jeden už je plný. Kurzy Jak vydat svou první knihu najdete na http://www.naucmese.cz/kurz/jak-vydat-svou-prvni-knihu a přihlásit se můžete přes jejich systém, kurz Úvod do tvůrčího psaní je na http://pohyblivysvatek.cz/1-190-1433863800-kurz-tvurciho-p…/ a můžete se do nedělního večera přihlásit u Pohyblivého svátku.

Moudré z nebe na Startovači!

1. june 2015 at 12:37
Tak je to tady! Odedneška můžete na Startovači podpořit vydání mé nové knížky Moudré z nebe. Je to dětský deníček s humorem pro dospělé, vzdáleně se podobá knihám jako Hrdý Budžes nebo Bylo nás pět. Na Startovači si kromě tištěné nebo elektronické verze Moudrého z nebe můžete pořídit i další věci, třeba báseň nebo pohádku na přání. Pokud s vaší pomocí dosáhneme cílové částky, tak knížku vydáme a vy dostanete to, co jste si vybrali; pokud ne, tak se vám všechny peníze vrátí zpátky.
Na Startovači najdete dvě ukázky, můžete taky přijít na některé z autorských čtení v Brně. Jestli se znáte s majitelem nějaké mimobrněnské kavárny nebo čajovny a chtěli byste udělat čtení u vás, budu moc rád, když mi dáte vědět. A pokud jste sledovali ukázky tady na FB a Moudré z nebe se vám líbí už teď, hodně nám pomůžete i sdílením - čím víc lidí se nám povede oslovit, tím větší budeme mít šanci.
Tento týden budou dvě čtení v Brně, jedno menší v úterý (https://www.facebook.com/events/1595220977427985/) a jedno větší ve čtvrtek (https://www.facebook.com/events/1596701827236839/). Mimobrněnská čtení zatím domluvená nejsou, budu moc rád za vaši případnou pomoc.
Odkaz je tady: https://www.startovac.cz/projekty/moudre-z-nebe/.

richard-skolek.cz