June 2016

Jak vydat svou první knihu: kolik nakladatelství oslovit?

22. june 2016 at 22:13
Minule jsme mluvili o tom, kolik je v České republice nakladatelství, kde se dá najít jejich seznam a jak si vybrat to pravé (nebo ta pravá). Dnešní část bude kratší, ale o nic méně podstatná - řekneme si, kolik nakladatelství byste s rukopisem měli oslovit.
Občas mi na kurzy o vydávání knih přijde nějaký nešťastný člověk, který mi řekne, že svou knihu poslal do jednoho nakladatelství, které mu ani neodpovědělo, a následně to vzdal a neví, co by měl dělat dál, když o rukopis není zájem. Zdá se, že takových případů není úplně málo. Pokud jste četli minulou část, je vám jasné, že názor jediného nakladatelství nemusí nic znamenat a nechat se odradit jediným odmítnutím je hloupost - nakladatelství je u nás přece víc než tisíc. Kolik jich tedy oslovit?
Záleží jen na vás. Rozhodně se zbytečně neomezujte, neupínejte se jenom k jednomu, protože každé nakladatelství má různé výkyvy a je možné, že s rukopisem přijdete zrovna v době, kdy bude mít problémy nebo kdy nebude chtít vydávat další knihy, zkrátka že o rukopis nebude mít zájem z důvodů, které s vámi ani s textem nebudou mít nic společného. I ve velkých nakladatelstvích často v první fázi rozhoduje názor jednoho nebo dvou lidí, kterým rukopis nemusí "sednout"; to ale o jeho kvalitě nemusí nic vypovídat.
Myslím si, že je nejlepší, pokud si vyberete pár velkých nebo středně velkých nakladatelství, která jsou vám opravdu sympatická, a u těch si na nabízecím e-mailu dáte záležet; nebojte se však výběr doplnit větším množstvím menších nakladatelství s tím, že když to nevyjde u těch větších, může to vyjít u některého z těch malých. Zkušenější spisovatelé se většinou nad tímto přístupem zhrozí, ale když budete vyzvídat, zjistíte, že obvykle začínali úplně stejně. Až budete vydávat pátou knihu, budete už možná mít pozitivní zkušenost s nějakým nakladatelstvím, budete spolu mít nějaký vztah, a pak rukopis logicky nejdřív pošlete tam, protože bude mít mnohem větší šanci na přijetí; u první knihy to ale bude těžší. Nebojte se proto zkusit štěstí a e-mailů rozeslat klidně i desítky. Čím budete dál a čím víc knih budete mít vydaných, tím bude výběr snazší a vědomější, na začátku ovšem pravděpodobně budete rádi, když knihu vůbec někdo vydá.
A jak vlastně správný nabízecí e-mail napsat? O tom bude příští díl.

Chcete se dozvědět víc? Přijďte na kurz Jak svou knihu vydat v nakladatelství, nebo si pořiďte videokurz (obsah je v obou případech stejný).

Impropředstavení - záznam

15. june 2016 at 21:17
Sedět v divadle a vidět paniku v očích improvizátorů je samozřejmě polovina zážitku, ale kdo nebyl a chtěl by zjistit, o čem to vlastně celé je, má možnost zde. Moje skupina přichází oficiálně na řadu až ve druhé části, ale nenápadně jsem se vetřel i do té první (čas 43:20 a dál).

Jak vydat svou první knihu: výběr nakladatelství

13. june 2016 at 20:58
Minule jsme mluvili o tom, jak připravit rukopis, než ho někde začneme nabízet; dnes se podíváme na to, jak si vybrat to správné nakladatelství.
Když se na kurzech zeptám, kolik je u nás nakladatelství, většina účastníků odhaduje, že jich bude nanejvýš několik desítek. Ve skutečnosti je jich však přes tisíc. To může někoho trochu vyděsit - zorientovat se v takovém množství opravdu není snadné - na druhou stranu se to dá brát pozitivně a říct si, že když to u jednoho nevyjde, může to člověk vždycky zkusit jinde. Řada začínajících autorů bohužel o těchto číslech vůbec neví, a vzdávají se proto po prvním odmítnutí. To určitě nedělejte!
Když je tedy u nás nakladatelství tolik, existuje nějaký seznam? Ano, existuje. Jmenuje se Almanach Labyrint a vychází každé dva roky v knižní podobě; pro většinu z vás ale bude jednodušší použít elektronickou verzi, která má podobu internetové databáze. V této chvíli eviduje Almanach Labyrint 794 nakladatelství, nejsou tam však všechna. Almanach tradičně mine řadu těch nejmenších, každé větší nakladatelství, které stále funguje a vydává knihy, tam ovšem najdete. Rozdělení nakladatelství podle zaměření je bohužel stále dost slabé - pokud hledáte nakladatelství na pohádky, ušetří vám mnoho práce, jinak je však všechna beletrie dohromady v jedné kategorii. Pozor si dejte také na to, že informace nejsou aktualizovány příliš často a vyškrtnutí zaniklých nakladatelství může trvat i několik let.
Další možností, jak najít to správné nakladatelství, je sledování knižních novinek, buď na některém specializovaném serveru, nebo na stránkách některého z internetových obchodů (např. Kosmas). Ani v těchto seznamech nebudou všechna nakladatelství, ta menší v něm navíc snadno zaniknou, tato metoda má však jednu velkou výhodu - možná natrefíte na knihu, která je něčím podobná té vaší, a budete vědět, že dané nakladatelství by mohlo být tou pravou volbou. Máte také jistotu, že nakladatelství je skutečně funkční a vydává právě teď nové tituly. Jen pozor na jednu věc - to, že je vaše kniha podobná jiné knize, může být dobře, ale někdy to také může znamenat, že o váš rukopis právě z tohoto důvodu zájem mít nebudou. Pokud nedávno vydali knihu o Titaniku, pravděpodobně nebudou chtít vydávat další; to stejné se může týkat například pohádek a dalších žánrů.
Když jsme u těch žánrů - pokud lze knihu jednoznačně k nějakému přiřadit, nemá obvykle cenu nabízet ji někde, kde vydávají jiné věci. Pokud se dané nakladatelství zaměřuje na detektivky, nechoďte tam s pohádkou, velmi pravděpodobně o ni mít zájem nebudou. Obvykle je to tak lepší i pro vás - některé žánry vyžadují zvláštní péči, které by se rukopisu nemuselo dostat (například právě u pohádek je vždycky lepší, pokud s nimi dané nakladatelství umí "zacházet", vzhled a úprava knihy jsou tu klíčové).
A to je pro dnešek všechno. Příště se podíváme na to, kolik nakladatelství byste měli oslovit.

Chcete se dozvědět víc? Přijďte na kurz Jak svou knihu vydat v nakladatelství, nebo si pořiďte videokurz (obsah je v obou případech stejný).

Dálkový kurz tvůrčího psaní - blog

7. june 2016 at 21:06
Dálkový kurz tvůrčího psaní zaměřený na blogy zájemce nachází pomalu, zato jsou hodně zajímaví. Včera jsme s Monikou Havlasovou dokončili úpravy recenze na knihu Faktor Churchill, kterou si můžete přečíst tady. Text bohužel musel vyjít dřív, než jsme byli hotoví, ale je skvělé, že neděláme na nějakých abstraktních výtvorech, že to jsou reálné texty, s nimiž se můžete setkat v reálném životě. Neváhejte a přihlaste se taky!


Jak vydat svou první knihu: rukopis

5. june 2016 at 8:29
Vítám vás u nové série článků. "Jak mám dosáhnout toho, aby mi tu knihu někdo vydal?" "Jak se to dělá, aby mi to někde vyšlo?" To jsou otázky, které na kurzech tvůrčího psaní slýchám nejčastěji, a tak na ně chci odpovědět. Tuto sérii jsem se však rozhodl napsat také proto, že se na internetu dočtete spoustu nepravdivých nebo velice zavádějících věcí. Často se bavím s kolegy a rád se dozvídám, jak to s různými nakladatelstvími mají oni, ale nabízím vám především své vlastní zkušenosti - když započítám i nakladatelství, u nichž mi kniha zatím nevyšla, ale už spolu máme smlouvu, spolupracoval jsem celkově se sedmi různými nakladatelstvími, od těch úplně nejmenších, tvořených jediným člověkem (Balt-East, Backstage Books), až k těm největším (před pár dny jsem podepsal smlouvu se skupinou Albatros Media, kniha by měla vyjít v listopadu). Nebudu vám tedy předkládat nějaké teoretické informace, které jsem vyčetl z knih nebo které jsem někde zaslechl, ale věci, které mám skutečně ověřené. Probereme zde různá témata - pokud by vás něco z toho zajímalo podrobněji, napište mi do komentářů, na mail, nebo přijďte na jeden z kurzů, které najdete pod článkem. A teď už k dnešnímu tématu: rukopis.

Možná si říkáte, že něco takového není třeba řešit. Podoba rukopisu ale o vás jako o autorovi mnohé vypovídá a ačkoliv vám určitě nějak výrazně nepomůže (pěkným fontem o kvalitách díla nikoho nepřesvědčíte), může vám uškodit. Bude-li vaše dílo geniální, přijmou jej i v případě hodně nešťastné úpravy, ale buďme realisté - vaše dílo může být dobré, ale geniální pravděpodobně nebude, a odpudivé vzezření může redaktora zbytečně znechutit hned na začátku.
Co se týče úpravy, jsou to všechno logické a přirozené věci, ale pojďme si je pro jistotu vyjmenovat. Text by měl být rozčleněn do odstavců, které by jako odstavce skutečně měly vypadat. Měl by být zarovnán do bloku. Všude by měla být použita stejná velikost a barva písma a stejný font (s výjimkou nadpisů a případných záměrných odchylek). Znovu - když to tak nebude, neznamená to u většiny redaktorů automatické odmítnutí, ale budí to dojem, že jste si s textem nedali práci. Zbytečně tak získáte pomyslné negativní body.
Rukopis nabízejte zásadně v elektronické formě (rozhodně neposílejte text psaný rukou, nikomu se to nebude chtít luštit). Používejte některý z obvyklých formátů, .doc(x), .pdf a podobně. Když soubor redaktorovi nepůjde otevřít, nebude se mu chtít hledat program, kterým by to šlo.
A poslední, ale důležitá věc - nikdy knihu nenabízejte, pokud ještě s textem nejste hotoví. I kdyby vám chyběla jen poslední zběžná kontrola. Působí velice amatérsky, když knihu někde přijmou a vy jim pak sdělíte, že na ní ještě potřebujete pracovat. Jakmile ji nabídnete nakladatelství, měli byste být s textem spokojeni a počítat s tím, že k dalším úpravám už nebude příležitost (měla by, ale nemusí). A když říkám text, myslím tím skutečně celý text - pokud chcete v knize mít věnování nebo poděkování, mělo by tam už být. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, kdy vám z nakladatelství napíšou, že kniha jde za tři dny do tisku a že jestli tam chcete někomu poděkovat, tak ať to obratem dodáte - vy zpanikaříte, vyberete někoho, kdo si to až tolik nezaslouží, a pak vás to bude mrzet (nehledě na to, že na poděkování a věnování, která dodáte později než samotný rukopis, se často zapomene a v knize je pak nenajdete). Některá nakladatelství také mohou chtít, abyste si napsali svůj vlastní medailonek (slovo o autorovi) a anotaci. V těch lepších se toho ujme někdo jiný, ale pro jistotu si připravte své. Stejně budete oboje potřebovat k nabízecímu e-mailu.
Příště se podíváme na nakladatelství a na to, jak si vybrat to správné.

Chcete se dozvědět víc? Přijďte na kurz Jak svou knihu vydat v nakladatelství, nebo si pořiďte videokurz (obsah je v obou případech stejný).

Kurzy improvizace

3. june 2016 at 21:21
Rád bych všem doporučil improkurzy od Bafni! Chodím už rok a baví mě to pořád víc a víc. Je to skvělá zábava, a zároveň je to seberozvojové. Jen se podívejte, jak jsem se rozvil.
P. S.: v Hnutí Brontosaurus jsem byl roky a na spoustě akcí a nikdy jsem se na žádný propagační leták nedostal. U Bafni to jde hned!

Pár posledních volných míst na kurzech zadarmo

1. june 2016 at 18:48
Už příští týden proběhne mezinárodní Týden sdílení. Původně jsem vypsal dva kurzy, které se naplnily ještě ten samý den, pak to byly čtyři, pak šest. Nakonec je to rekordních osm kurzů během jediného týdne. Ačkoliv je všude nadstandardní počet míst, většina kurzů už je plně obsazená. Jsem moc rád, že je o kurzy takový zájem. Pojďme naplnit i ty zbylé dva! Jedná se o Kurz tvůrčího psaní pro začínající spisovatele (http://bit.ly/1XPSaHi) a Spisovatelské tipy a triky (http://bit.ly/1Y2MR7S).