August 2016

Jak vydat svou první knihu: co dělat, když se nakladatelství nemá k podpisu smlouvy?

30. august 2016 at 15:30
Minule jsme mluvili o tom, jak s nakladatelstvím komunikovat. V tomto díle se podíváme na to, co dělat, když nakladatelství o rukopis stojí, ale nemá se k podpisu smlouvy.
Předně je potřeba říct, že tato situace je poměrně neobvyklá - je v zájmu nakladatelství, aby s vámi smlouvu mělo podepsanou. Pro vás z ní obvykle plynou jen povinnosti a pokud jsou tam nějaké záruky, nejsou vymahatelné, pro nakladatelství z ní plynou práva a páky na vás jako na autora rukopisu. Není tedy důvod, aby se smlouvou nějak otálelo. Obvykle se smlouva podepisuje do dvou měsíců od přijetí rukopisu - pokud uplynulo víc času a nakladatelství vám není schopno sdělit proč, je to obvykle špatné znamení.
Jestliže máte o solidnosti nakladatelství pochybnosti, zapátrejte na internetu - u těch nejhorších rychle narazíte na různé hororové příběhy a dozvíte se, že například od Beletrisu nebo od Laser-Books se máte držet dál. Pokud jste nic takového neobjevili, zkuste se zeptat autorů, kterým už u daného nakladatelství něco vyšlo. V době sociálních sítí obvykle není problém autora s alespoň trochu netuctovým jménem najít a kontaktovat. Spisovatelé bývají v tomto ohledu nápomocní a pokud mají pocit, že se k nim dané nakladatelství nezachovalo fér, zpravidla vám to ochotně řeknou. Nemusíte se bát ani toho, že by to na vás potom mohli "prásknout" - na tom, že si nakladatelství prověřujete, není nic špatného, a pokud nemá co skrývat, nebude se za to na vás nijak zlobit.

A tím seriál o vydání vlastní knihy končí. Pokud se chcete dozvědět víc, přijďte na kurz Jak svou knihu vydat v nakladatelství, nebo si pořiďte videokurz (obsah je v obou případech stejný). Kromě témat, která jsme probrali tady a která jsou vysvětleny víc do hloubky, se dozvíte například to, co má být obsaženo ve smlouvě (velmi detailně zpracovaná a velmi důležitá kapitola), jaká výše honoráře je u nás obvyklá a na co si dát pozor, jaké jsou hlavní rozdíly mezi tištěnými a elektronickými knihami a mnoho dalšího. Tak neváhejte!

Valibuk a Drobnička - ukázka

13. august 2016 at 17:39
Veršované pohádky už se pomalu blíží k dokončení. Mnohoženství mi udělalo vyloženou radost!
sultán už stoupá v balónu
se svými sedmi ženami
jež hedvábím se honosí
démanty, zlatem, perlami
však tolik družek má jen pán
to není dáno chudým
neb co udělá pro jednu
to musí dopřát druhým

Zvláštní inzerát

2. august 2016 at 13:32
Při procházení překladatelských poptávek jsem dnes narazil na vskutku neobyčejný inzerát: "Potreboval bych prelozit cca 2 NS ceskeho textu do Postiny. Preferuju rodinneho mluvciho."
Obávám se ale, že rodinný mluvčí Poštiny se bude hledat špatně.