December 2016

Impro - Filmový dabing

22. december 2016 at 11:59
Kategorie Filmový dabing, aneb muž se zlobí, že mu žena nalila zkažené víno.
Knižní doporučení - Merchants of Doubt

20. december 2016 at 21:31
Knižní doporučení: Merchants of Doubt. Vlastně nevím, jak tuto knihu popsat. Je to neuvěřitelně detailní pohled na řadu důležitých otázek posledních padesáti let - začíná škodlivostí kouření a pokračuje přes ozonové díry a kyselé deště až ke globálnímu oteplování. Zaměřuje se především na to, jak se k těmto otázkám stavěla a staví věda a jak je možné, že si i dnes spousta lidí myslí, že globální oteplování je názor, nikoliv fakt, ačkoliv je to z pohledu vědců naprosto nezvratné (97 % z nich je přesvědčeno, že globální oteplování je reálné, že jsme k němu významně přispěli a že bude mít přinejmenším velmi závažné důsledky). A co je na tom všem nejděsivější - kniha systematicky a důsledně ukazuje, že manipulovat veřejným míněním není až tak těžké, a co hůř, že to alespoň ve Spojených státech organizuje velmi malá skupina lidí, která od konce druhé světové války využívá v podstatě stále ty samé metody, jež pořád fungují. Mimochodem, o fungování vědy a o základech logického myšlení jsem mezi řádky pochopil víc než během celého vysokoškolského studia. A téma jako takové je navýsost aktuální i mimo životní prostředí a vědu - neschopnost logického myšlení a absenci racionálního samostatného úsudku s úspěchem využívá třeba i Donald Trump, který by klidně mohl tvořit další kapitolu této knihy.
Merchants of Doubt - literatura faktu, která mě strhla víc než většina románů.

Impro - Poetická

15. december 2016 at 18:02
Kategorie Poetická, aneb jak to vypadá na slovenské škole. Ve verších!
Ňaf a Fňuk - Bludirožec

13. december 2016 at 22:51
Poslední ukázka z Ňafa a Fňuka, obrázek najdete i tady.
"A co jste mysleli, že je taková hvězda zač?" smál se Bludirožec. "Každá hvězda je tvořena právě takovým párem. Některý se má rád hodně, z toho je potom jasná, zářivá hvězda; některé časem vychládají a přestávají svítit. No a když už spolu ti dva tvorečci nemůžou vydržet, tak naposledy zablikají a spadnou k zemi, já je potom jdu najít a přinesu je sem do věže."
"A usmíříte je?"
"Když to jde, tak ano, ale většinou už spolu žít nechtějí. Musím najít dvojici, která se do sebe zahledí a která bude vydávat silné světlo, a tu potom vystřelím na prázdné místo na obloze."
P.S.: už nám můžete předběžně držet palce, aby nám knihu někde vzali.

Vánoční dárek

11. december 2016 at 17:56
Jestli nevíte, co pod stromeček, darujte nějaký kurz od Naučmese. Můžete darovat jak konkrétní kurz, tak i dárkový poukaz, u něhož si dotyčný potom vybírá sám. Rád vás nebo vaše kamarády uvidím na svých kurzech, ale na Naučmese je toho mnohem, mnohem víc - můžu doporučit třeba Zjednoduš si život od Patrika Zouhara, Zpěv po mongolsku od Dalibora Neuwirta nebo Jak péct a vařit z kvásku od Jany Berkové. Lektoři jsou profíci a moc příjemní lidé. Třeba někomu uděláte radost!Knižní doporučení - Myší hlídka

10. december 2016 at 21:47
Knižní doporučení: dnes doporučím ságu Davida Petersena o myší hlídce (Mouse Guard). Je poměrně vzácné, aby stejný člověk vymýšlel příběh i kreslil, a je ještě vzácnější, když je oboje na vysoké úrovni. Vizuálně jsou komiksy opulentní a nutno dodat, že příběhy rozhodně nezaostávají a jsou vhodné pro všechny čtenáře - nejsou infantilní, ale zároveň nejsou ani zbytečně kruté. Hodně mi to připomnělo mé oblíbené Gumídky. Kéž by takových komiksů bylo víc!
Impro - Dabovaná

8. december 2016 at 17:07
Velmi krátká ukázka z našeho prvního představení s Meandry, kategorie Dabovaná:
Pokud vás to zaujalo, zastavte se na pondělní představení (s trochu jiným obsazením) v Paradoxu.

Ňaf a Fňuk - Bučizubka a Vrzichvost

6. december 2016 at 14:13
No nejsou krásní? Bučizubka a Vrzichvost.

"Tohle plátno," začala jim vysvětlovat Bučizubka, "posílá nápady dětem a starým lidem. Určitě jste si všimli, že děti pořád dělají něco bláznivého. No a to právě zařizujeme my dva tady s Vrzichvostem. Smícháme nějakou neobvyklou barvu, třeba Vrzichvost má teď v kbelíku jahodovou, borůvkovou a špenátovou, takže dohromady je z toho tišinná křupice, a namalujeme s ní to nejbláznivější, co nás napadne. A jakmile se nějaké dítě nebo nějaký starý člověk začne nudit, tak si ten nápad vezme, on nám zmizí z plátna a my víme, že je čas namalovat další."


Pozvánka na impropředstavení

4. december 2016 at 15:04
Zvu vás na další impropředstavení, tentokrát do Brna do Studia Paradox (Křížová 20). Začínáme v 19:30. Vstupné je jako vždy dobrovolné, tentokrát ale výdělek z představení poputuje na Montessori mateřskou školku Klíček. Těšíme se na vás!
P. S.: můžete se také připojit k události na FB.