May 2017

Knižní doporučení - The Merchant and the Alchemist's Gate

31. may 2017 at 21:21
Knižní doporučení: dnes doporučím The Merchant and the Alchemist's Gate od Teda Chianga (česky dosud nevyšlo). Tato velmi krátká novela (nebo spíš delší povídka) mě naprosto nadchla - je to něco mezi Pohádkami tisíce a jedné noci a Strojem času. Neobvyklé spojení arabského světa a cestování v čase tu ve výsledku působí obdivuhodně nenuceně a autor skvěle pracuje s typickou orientální technikou, kdy se v rámci hlavního příběhu zastavíme a jedna z postav nám začne vyprávět něco úplně jiného. Problematiku cestování v čase v Chiangově pojetí krásně shrnuje následující výrok jednoho z hrdinů: "Coincidence and intention are two sides of a tapestry, my lord. You may find one more agreeable to look at, but you cannot say one is true and the other is false."
A co je nejlepší, tuto novelu si můžete přečíst zadarmo - jedna (legální) verze je například tady.Pozvánka na impropředstavení

31. may 2017 at 20:52
Zvu vás na další vystoupení s účastníky improvizačních kurzů Bafni, které se uskuteční v pondělí 5 června od 20:00 v Paradoxu. FB událost najdete tady.


Impro - Dabovaná

30. may 2017 at 20:06
Tuto scénku nelze pojmenovat jinak než "Mnohoženství ve dvou".I překladatelé a korektoři jsou někdy opravdu potřeba

30. may 2017 at 10:33
Vždycky jsem věděl, že to, co dělám, pro společnost není kritické - nejsem doktor ani hasič a když si vezmu volno, nikdo kvůli tomu neumře. Někdy ale i jako překladatel a korektor poznám, že mě daný člověk opravdu potřebuje.
"Měli by jsme zájem o korekturu češtiny našeho textu a následný překlad do angličtiny . Pokud to bude možné zachovat grafiku obrázky a by to zpětně bilo na třech stranách."

Zkraťsifous aneb Pohádky na dobré ráno

29. may 2017 at 20:39
Pohádky se Zkraťsifousem nyní i v podobě e-knihy! A vůbec je nemusíte číst ráno. Kdo by váhal, může si poslechnout ukázku v podání Václava Vydry.


Knižní doporučení - Atlas zemí, které neexistují

27. may 2017 at 19:06
Knižní doporučení: dnes doporučím Atlas zemí, které neexistují od Nicka Middletona (originál se jmenuje An Atlas of Countries That Don't Exist). Tato velmi krátká knížka představuje různé země, které nejsou oficiálně uznané, a to jak ty současné, tak i ty z minulosti. Middleton se soustředil především na zajímavost a reprezentativnost, jedná se tedy o výběr, rozhodně nejde o vyčerpávající seznam. Je ale s podivem, kolik emocí se mu do krátkého textu povedlo dostat - některé státy mají pár obyvatel a jsou tak absurdní, jak bychom čekali, v jiných žijí miliony lidí a jejich příběhy jsou velmi pohnuté. A do knížky se dostala dokonce i část Československa zvaná "Karpatská Ukrajina". Že jste o ní nikdy neslyšeli? Samostatná republika Karpatská Ukrajina totiž byla vyhlášena 15. března 1939 a ještě téhož dne zase zanikla. Ráno tedy stát patřil k Československu, v poledne byl samostatným územím a večer už byl součástí Německé říše.Knižní doporučení - A Monster Calls

20. may 2017 at 18:53
Knižní doporučení: dnes doporučím A Monster Calls od Patricka Nesse (u nás vyšlo pod názvem Volání netvora). Nechci prozrazovat zbytečně moc, a tak řeknu jen následující - jestli máte duši a srdce, tahle knížka se vám bude líbit. Je to krásný, originální a silný příběh, který je navíc napsaný jasně a bez příkras. Jestli jsem někdy četl text, kde by slov bylo opravdu tak akorát, pak je to právě tento.

Luxusní obsah

18. may 2017 at 19:48
Někdy před rokem jsem s jedním časopisem dohodnul, že tam budou vycházet mé fejetony. Redakci jsem předal všechny texty s tím, že si budou vybírat sami, a dál jsem na to nijak nedohlížel. Pár měsíců to fungovalo dobře, pak se to ale zaseklo - nedávno jsem zjistil, že fejetony tam už docela dlouho píše někdo jiný. Napsal jsem tedy do redakce, co se stalo, a přišla tato překvapivá odpověď.

"Postupně měníme koncept směrem k luxusnějšímu obsahu, do něhož již vaše texty nespadají. To jistě uznáte."

Tak já to tedy sportovně uznávám.


Impro - Love song

17. may 2017 at 18:09
Další love song, tentokrát na téma Island a sova. Mimochodem, pokud si někdy od chlapce necháte zpívat milostnou píseň na přání, mějte srdce a chtějte se podívat do země, která se s něčím rýmuje.Týden sdílení 2017

16. may 2017 at 17:39
I tento rok se účastním Týdne sdílení, kdy lidé po celém světě pořádají různé vzdělávací kurzy zadarmo. Kromě ochutnávky divadelní improvizace můžete přijít třeba na některý z kurzů tvůrčího psaní nebo kurz pro začínající překladatele, případně vyzobnout jediné místo na individuálním kurzu Jak napsat a vydat knihu. Minulý rok jsem se během Týdne sdílení potkal s téměř šedesáti účastníky a většinou to bylo moc příjemné - pokud vás některý z kurzů láká, přihlaste se taky. Seznam kurzů najdete tady.