June 2017

Knihy zdarma

29. june 2017 at 15:46
Hledáte čtení k vodě? Něco lehkého a vyloženě letního? Stáhněte si (legálně a zdarma) některou z mých prvních tří knížek - sbírku fejetonů Hubený nás nedostanou, sbírku epigramů Nesvlíkej se sama nebo sbírku vztahové poezie Vzdechy a povzdechy. Fajnšmekři můžou stahovat ze stránek Městská knihovna v Praze (http://bit.ly/2tnwjj0), ostatní z těch mých (http://bit.ly/2spzXo6).
Pokud máte kamarády, které by některá z knížek mohla zajímat, budu moc rád, pokud je doporučíte dál.

P. S.: těším se na viděnou v roce 2020, kdy vyprší smlouva na Zkraťsifouse.
Jak napsat a vydat knihu

26. june 2017 at 19:21
Nový individuální kurz v modelu "zaplaťte jen tolik, kolik chcete". Pojďte si se mnou popovídat o tom, jak napsat a vydat knihu. Na míru a do hloubky.
A co o kurzu říká první účastnice? "Kurz pro mě byl velmi obohacující. O tématu jsem se dozvěděla vyčerpávající informace díky tomu, že lektor odpověděl na všechny mé dotazy a měl kurz skvěle připravený. Pokud uvažujete o napsání a vydání knihy, určitě vám v tom kurz hodně pomůže."

Kniha do sveta

21. june 2017 at 18:54
Dívám se na stránky slovenského projektu, říkejme mu třeba "Kniha do sveta". Pan nakladatel zve do "elitního klubu autorů", kde si všichni hrozně pomáhají a kde je spousta lidí, kteří jsou knihy těch ostatních schopní dostat do televize, do novin, a možná i do vesmíru. Kdo tam konkrétně je, nebo alespoň kolik členů klub aktuálně má, to se samozřejmě dozvědět nelze, respektive až po zaplacení členského příspěvku v řádech stovek eur. Když si nakladatelství zkusíte najít, zjistíte, že Google odkazuje jen na jeho vlastní stránky - zdá se, že tu ještě nikdy žádná kniha nevznikla. Posledním hřebíčkem do rakve je nakladatelův stručný životopis, kde je uvedeno, že pomáhal s knihou Arnoldovi Schwarzeneggerovi. Tak určitě, kalifornští guvernéři se o svých textech s "elitními" Slováky radí často, to je jasná věc. No a víte, jak to je doopravdy? Pan nakladatel Arnoldovi nabídnul, jestli nechce, aby jeho knihu přeložil do slovenštiny, a Terminátor to logicky odmítnul s tím, že takhle se to přece nedělá. Tak to je ta "spolupráce", respektive "pomoc s knihou". Jak to pragmaticky shrnula samotná Kniha do sveta: "Tak sa ten marketing robí, pán Skolek."
Neznalé autory lze zlákat na leccos, ale pevně doufám, že na tohle nikdo neskočí.

Impro - highlight reel 2016/2017

19. june 2017 at 18:54
Ozvěny improvizační sezony 2016/2017.
Střídavá péče

18. june 2017 at 18:33

Něco končí, něco začíná. Po roce odcházím z Meandrů a dál budu improvizovat pod hlavičkou skupiny Střídavá péče. Je to experiment a velké dobrodružství a moc se na to těším. Budu rád, když se na nějakém představení uvidíme, stačí se stát fanoušky stránky a nic vám neunikne. A ti obzvlášť netrpěliví už si do deníčků můžou napsat data 15. 8. a 29. 8., kdy budou první představení.
Tak v srpnu!

Knižní doporučení - A Tale of Two Cities

15. june 2017 at 19:26
Knižní doporučení: dnes doporučím knihu A Tale of Two Cities od Charlese Dickense (u nás kupodivu vydávanou jen velmi zřídka - seženete ji pod názvem Příběh dvou měst). První polovina knihy je víceméně typicky dickensovská, což je míněno jako pochvala - skvěle napsaná a skvěle vyprávěná, zároveň vás ale příliš nepřekvapí. Větší dějové zvraty přicházejí až ke konci, kde se autorovi podařilo velmi živě vylíčit poměry během Velké francouzské revoluce. Všudypřítomný chaos a zmar a naprostý pocit beznaděje je tu skutečně hmatatelný a je dobře, že má příběh na autorovy poměry menší množství postav, neboť se s nimi člověk o to víc ztotožní.Impro - Love song

12. june 2017 at 21:01
Love song, u kterého se neskončilo včas a dozvěděli jsme se víc, než by bylo záhodno. I to se někdy stane.
Brno Writers Group soutěž

9. june 2017 at 15:59
V literární soutěži Brno Writers Group se má povídka v tvrdé konkurenci probojovala jen mezi čestná uznání - Simon Mawer pozdravuje a omlouvá se - pokud si ovšem rozumíte s angličtinou, můžete si ji nyní přečíst. Téma je vzhledem k zadání soutěže ryze brněnské: jak to ve skutečnosti bylo s nebohou květinářkou, která v roce 1974 zmizela v brněnském podzemí a jejíž ostatky byly (možná) nalezeny až v roce 1992?
Povídku najdete tady.


Knižní doporučení - The Tale of One Bad Rat

8. june 2017 at 19:30
Knižní doporučení: dnes doporučím The Tale of One Bad Rat od Bryana Talbota (u nás vyšlo v nakladatelství Comics Centrum jako Pohádka o zlobivé kryse). Pokud budete číst v originále, může vás odradit, že je kniha v první čtvrtině prošpikována téměř nesrozumitelnou formou britské angličtiny, a v obou verzích se také můžete leknout častých odkazů na spisovatelku Beatrix Potterovou, která u nás není moc známá, ale nenechte si kvůli tomu tento příběh ujít. Rozhodně to není klasický komiks - žádní superhrdinové, jen hluboce lidské vyprávění. Pro mě to byl jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků poslední doby.

Impro - Barman song

5. june 2017 at 21:03
Méně obvyklá kategorie Barman song a dobré rady týkající se plesnivé nohy.