July 2017

Knižní oznámení - Vyznejte se ve svých emocích

27. july 2017 at 17:23
Knižní oznámení: tuto knihu nemůžu doporučit, tak ji jen oznamuji. O co jde? O knihu Vyznejte se ve svých emocích a využijte je na maximum od Margaret Moorové a kolektivu, kterou jsem na přelomu roku překládal.
Jak je u americké naučné literatury zvykem, hlavní myšlenka knihy se dá vyjádřit jednou větou - když jste zmatení nebo neklidní, zastavte se a zamyslete, jaké emoce právě teď prožíváte. To je v zásadě celé. Na hypotéku se ale někde vzít musí, a tak je potřeba nafouknout to na 264 stránek.
Upřímně doufám, že to je poslední kniha, kterou jsem kdy překládal. Nízké honoráře, krátké lhůty na překlad, odbytá redakční práce, to vše je u nás bohužel běžné, a ani kniha jako je tahle si podobný přístup nezaslouží. A když člověk píše vlastní, je mu to líto dvojnásob.
(Jedna perlička ze spolupráce. Zjistil jsem, že nejsem v žádném internetovém obchodě ani na stránkách nakladatelství uveden jako překladatel, tak jsem v několika z nich požádal o přidání. Kromě Kosmasu mě všude odbyli s tím, že je vše automatizované a že informace se samy pravidelně nahrávají z databáze nakladatelství. A odpověď BizBooks? Jako překladatel v systému uveden jsem, jen se to nikde nezobrazuje.
Městská knihovna v Praze a lidová tvořivost

26. july 2017 at 19:02
Před nějakou dobou mě jeden čtenář upozornil na zvláštní popisek jedné z mých knížek - tehdy jsem nepátral, odkud to pochází, a jen jsem se tomu zasmál. Před dvěma týdny jsem ovšem náhodou přišel na to, že to daná stránka převzala přímo z katalogu Městské knihovny v Praze a že to není jediný případ podivné lidové tvořivosti, která se tam objevuje. Posuďte sami:

Nesvlíkej se sama
"Formou pravidelného rýmovaného verše se autor pokouší vyjádřit jak k současné společenské a politické situaci na domácí scéně, tak i k některým motivům, principům i příčinám lidského chování a jednání."

Moudré z nebe
"Autor, dnes již ve zralém věku, popisuje radosti i strasti svého života od útlého věku až po školní léta a to jazykem odrostlejšího dítěte na začátku puberty."

Hubený nás nedostanou
"Autor se snaží s humorem popisovat běžné životní situace - od vzpomínek na dětství a mládí až po dobu současnou, kterou už prožívá jako důchodce."

Když pomineme, že zjevně píšu jako penzista, nabízí se otázka, o co se vlastně pražská knihovna pokouší. Většina knihoven jednoduše přebírá anotace uvedené na zadních stranách knih, a tak je to v pořádku, od toho tam koneckonců jsou. Jaký má smysl psát anotace vlastní, zvláštně když si autor nedá práci ani s tím, aby si během deseti vteřin dohledal mé datum narození?

EDIT: Příběh má happyend! Městská knihovna Praha zavádějící anotace nahradila jinými a už o mně netvrdí, že jsem důchodce. A dokonce jsem se dozvěděl i to, proč původní anotace nahrazuje svými vlastními. Podle pracovníků knihovny jsou některé nakladatelské anotace nepoužitelné, protože nakladatel se knihu snaží hlavně prodat, a tak může být původní popis zavádějící či neúplný. Autorské anotace jsou potom podle nich neobjektivní. A u některých knih chybí úplně. Občas se samozřejmě při vytváření vlastních anotací stanou nějaké chyby, ale jinak si knihovna stojí za tím, že chce dělat něco navíc.
A já musím říct, že je mi po vysvětlení tento přístup sympatický a držím Městské knihovně Praha palce, aby tam těch překlepů bylo co nejméně.


Impro - Národní divadlo

24. july 2017 at 18:35
Kategorie Národní divadlo na téma "vlak". Činohra, drama ve verších, výrazový tanec a opera. Já se vás nechci dotknout, ale kdo z vás to má?
Knižní doporučení - Čubčí hlava Fred

20. july 2017 at 18:53
Knižní doporučení: dnes doporučím sbírku stripů Čubčí hlava Fred od Tomáše Vrany. Fred​ je v podstatě mladším a ostřejším bratrem Ždibřicha, takže jsem neváhal ani minutu a podpořil ho na Startovači. (V knihkupectvích by se měla knížka objevit během příštího týdne.)
Pokud vám nevadí humor, který je místy za hranou, je pro vás Fred jasnou volbou.

Střídavá péče

19. july 2017 at 18:12
Můj nový improprojekt Střídavá péče se pěkně rozjíždí. V srpnu mě můžete vidět hned třikrát. Kdy a kde?

9. 8. - představení Střídavá péče pro Ratolest Brno, které se uskuteční v rámci festivalu Festival UPROSTŘED (http://bit.ly/2uDZWhm)

15. 8. - představení Střídavá péče pro projekt Lepší senior, které bude na Kafaře (http://bit.ly/2vdlu1g)

29. 8. - představení Střídavá péče pro DobroCentrum u sv. Anny, které se uskuteční v rámci festivalu Divadelní kontejner (http://bit.ly/2uv5Y38)

Těším se, že se třeba na některém představení uvidíme!


Fejeton ve Vlastě!

18. july 2017 at 17:35
Časopis, jehož jméno nesmíme vyslovit, se dal cestou "luxusnějšího obsahu", a tak jsem pro své fejetony hledal nové místo. A našel! Ve Vlastě. No není to krása? Komunikace s redakcí je jako vždy běh na dlouhou trať, takže nevím, zda je to ojedinělá záležitost, nebo zda tam textů bude víc, ale odškrtávám si další položku ze seznamu. Teď bych se chtěl dostat do Květů nebo do Týdeníku Televize.


Impro - Jestli víš, jak to myslím

17. july 2017 at 20:21
Před chvílí jsem se vrátil z letního improvizačního výcviku a musím říct, že tam bylo veselo. Podívejte se na kousek závěrečného představení a neobvyklou kategorii "Jestli víš, jak tím myslím".
Knižní doporučení - Stories of Your Life and Others

13. july 2017 at 18:02
Knižní doporučení: dnes doporučím knihu Stories of Your Life and Others od Teda Chianga (česky vyšlo pod názvem Příběhy vašeho života v nakladatelství Plus). Těžko se mi hledají slova - Ted Chiang je pro mě v podobné kategorii jako George Martin. Autor, jehož genialita člověka plní obrovskou chutí psát, a zároveň mu ukazuje, že to vlastně nemá smysl. Chiang píše velmi málo (zvláště ve srovnání se zmiňovaným Martinem, nebo alespoň s jeho mladším já), ale každá povídka je naprosto úchvatná. Podíváte se na věž, která vede doslova až do nebes, budete zkoumat genetiku ve viktoriánském Londýně plném židovských golemů a vyzkoušíte si, jaké by to bylo, kdybychom neviděli, kdo je hezký a kdo ošklivý. Chiang jde opravdu na dřeň a každé téma má perfektně promyšlené. A čtení jeho povídek si užijí i ti, kteří jinak sci-fi nemusí.

Knižní doporučení - Na volné noze

6. july 2017 at 18:49
Knižní doporučení: dnes doporučím knihu Na volné noze od Roberta Vlacha. Kniha vyšla u nakladatelství Jan Melvil Publishing a byla podpořena poměrně masivní marketingovou kampaní, předpokládám proto, že už jste o ní slyšeli a že ji není třeba doporučovat, ale stejně to udělám. Musím říct, že jsem se setkal se spoustou podezřele nadšených hodnocení, a tak jsem byl docela skeptický, i já se ovšem musím přidat k zástupu fanoušků - Na volné noze je nejlépe napsaná odborná kniha, kterou jsem kdy četl, a nakolik to můžu posoudit, obsah nijak nezaostává za formou. Pokud jste na volné noze, bude se vám rozhodně hodit.

Veršované pohádky

1. july 2017 at 17:04
Veršované pohádky jsou zřejmě prokleté. Nejprve jsme pro ně s ilustrátorkou rok a půl marně hledali nakladatele. Pak přišel nečekaný zlom - nadchnuli jsme nakladatelství Regia, kterému rukopis přišel omylem. I když se jinak Regia dětské literatuře nevěnuje, pohádky se majiteli nakladatelství zalíbily natolik, že se se mnou osobně sešel, abychom to probrali. (Bylo to poprvé a zatím naposledy, co jsem nějakému nakladateli za osobní schůzku stál.)
A teď, o další tři roky později, jsme různými zvraty osudu zase na začátku a hledáme nakladatele. Znovu.
Ale aspoň je u toho jako vždycky legrace. Nejmenované nakladatelství si třeba včera postěžovalo, že jsou veršované pohádky veršované. Vybírám to nejlepší:
"Kolegům z obchodu a marketingu se tento formát moc nezamlouvá a námět přijat nebyl."
(...)
"Tento nedostatek rukopisu byste měli nějak vyvážit, například vyzdvihnout něco jiného a fakt, že jsou pohádky napsány ve verších, nenápadně potlačit."
(...)
"Nejlépe by bylo knihu přepracovat tak, aby se přiblížila průměru, ten se prodává."
(A pak se divíme, že děti nečtou. Já bych ten průměr taky nečetl.)
A nebojte se, nevzdáváme to. Do konce roku 201x to určitě vyjde.