September 2017

Tento blog končí, ale pokračuje se jinde

12. september 2017 at 12:58
Blog končí! Zjistil jsem, že nemá smysl přispívat stejnými věcmi na dvě různá média, a pokud chcete, můžete mou tvorbu dál sledovat na této FB stránce. Bude tam úplně to stejné, co bývá tady - knižní doporučení, pozvánky na improvizační představení, nové fejetony a jiné texty, ukázky z připravovaných knih, občas nějaká ta absurdita knižního trhu.
Těším se, že se tam potkáme!U nás si vybere každý

11. september 2017 at 18:04
Jste žena v domácnosti a máte pocit, že onoho prchavého domácího štěstí je v posledních letech tak nějak míň? Chcete s tím něco udělat, a ještě u toho ušetřit? Pak tu máme spoustu výhodných nabídek jenom pro vás!
Pokud je vaše manželství v zásadě šťastné a k absolutní spokojenosti vám chybí jen kousek, ale vy si nejste jistá, o co přesně by se mělo jednat, můžete vyzkoušet například naše veselé formičky na vajíčka. Máte-li zahradu, bude se vám hodit samosmotávací zahradní hadice, a každý dům či byt bude jistě krásnější se zaručeně neznečistitelnou rohožkou (testováno v kamenolomu). Pokud vás často bolí nohy, oceníte protiúnavovou domácí obuv s extratlumivou vrstvou; hodit se budou i koupelové pantofle, jež vám během sprchování samy umyjí šlapky. Kdo si troufá, může dále vyzkoušet náš magnetický potah na žehlicí prkno, který zajistí, že když vám na zem spadne žehlička, vezme s sebou i všechno ostatní.
Výzkumy ukazují, že jedním z nejčastějších důvodů manželské nespokojenosti na straně mužů je nedostatečný úklid. Jestliže se váš muž do těchto aktivit zásadně nezapojuje, můžete mu vysvětlit, co je v jedenadvacátém století přirozené. Takovýto postoj obdivujeme, ale nedoporučujeme! Lepší možností je výběr z našeho širokého sortimentu, který zůstává ve století dvacátém - v našich reklamách způsob použití demonstrují muži, ale skutečnou práci vždy odvedou ženy. Co nabízíme? Například ruční, teleskopický a bezdrátový čistič, dále rozprašovací a tryskový čistič, a samozřejmě také úklidového krále - čistič automatický. Všechny přístroje lze zakoupit v mnoha variantách - méně movití se musí spokojit se dvěma v jednom, ti nejbohatší můžou čistit až pěti v jednom.
Nezabere-li ani nablýskaná domácnost, přichází na řadu oblast milostná. Nemusíte se bát, i zde vám můžeme snadno pomoci. Budete vypadat lépe než zamlada! Nabízíme speciální podprsenku, kalhotky, legíny a nátělník, pro fajnšmekry potom zvláštní pás. Pokud si chcete pomoct drogerií, máme tu krémy i gely, a pro nadšence do elektroniky samozřejmě celou řadu přístrojů. Vše dostanete ve variantách "tvarující" a "zeštíhlující", přičemž záleží především na tom, jak realisticky na situaci pohlížíte - optimisté si věří a jen tvarují, pesimisté si na nic nehrají a rovnou zeštíhlují.
A co když nepomůže ani to a váš muž s vámi bude stále nespokojen? Co když už se s ním nebude dát vydržet? Když už budete mít všeho po krk? Pro tyto případy nabízíme například hrnce a pánve, s nimiž lze vařit nejen chutně, ale i zdravě - každý takto připravený jed má nula kalorií. Nevadí-li vám krev, nabízíme také hned několik sad nožů. Přeříznou i hřebík, jistě si tedy poradí i s jinými náročnými úkoly. A pro milovnice domácího kutění máme výkonné akuvrtačky.
Z našeho sortimentu si jistě vybere každý. A nezapomeňte - zavoláte-li do hodiny, obdržíte zdarma CD s největšími hity Karla Gotta!Epigram

8. september 2017 at 13:11
jak žít správně, dobře, čestně
čeho ubrat, čeho víc
to se nejspíš dozvím teprv
až se znovu změním v nic


Vlasta a technologie

7. september 2017 at 14:36
Ve Vlastě jsem měl během prázdnin jeden fejeton, líbil se, poslal jsem tedy na přání redakce další. Ve formátu .rar, abych neposílal padesát wordových souborů. Šéfredaktorka mi po dvou měsících píše, že .rar neumí otevřít.
Poslat to poštou mi za těchto okolností připadá příliš moderní, tak se ptám - nechováte někdo holuby?

Hra o trůny

6. september 2017 at 16:56
Chtěl jsem o tom časem něco napsat, ale tady je to shrnuto velmi přesně. Mimochodem, pokud jakýmkoliv způsobem přicházíte do styku s příběhy, nebo vás toto téma zajímá, na tomto kanálu najdete spoustu zajímavých a opravdu podnětných videí o různých knihách a seriálech.
Co jste na sedmou řadu říkali vy? Taky se vám příběhově zdála velmi slabá?

Pozvánka na impropředstavení

5. september 2017 at 15:06
17. září hrajeme se Střídavou péčí další improvizační představení, tentokrát to bude na Kafaře a podpoříme Montessori Mateřskou školku Klíček. Těšíme se na vás!


Magie zbytků

4. september 2017 at 12:11
Všichni to dobře známe. Maminka či manželka klade na stůl lákavé, voňavé, teplé a s láskou připravené jídlo, ovšem my, nevděčníci, bychom si přesto raději dali nahlodané, okoralé, studené, a vůbec veskrze nevábné zbytky od včerejška. Čím nás nedojedené jídlo tak fascinuje, odkud pramení jeho až mystická síla? Inu, až taková záhada to zase není.
Jako nejpřirozenější se nabízí vysvětlení tržní - zbytky na nás zkrátka působí jako nedostatkové zboží, od kterého mají v obchodě již jen jediný kus. Vedle běžného pokrmu, kterého je dost pro všechny, působí zbytky jako luxusní artikl z ciziny či jako podpultové zboží, jež si můžeme zakoupit jenom my, neboť jsme s prodavačem jedna ruka.
Pokud nám záleží na životním prostředí, můžeme si tento jev zdůvodnit svým ekologickým smýšlením - nedojedené jídlo jako takové nás zase tolik neláká a jeho atraktivita je dána převážně tím, že konzumací zabráníme zbytečnému plýtvání. V některých případech to může souviset i s uspokojením z dobře vykonané práce a ze splnění důležitého úkolu (ačkoliv toto pojetí likvidace zbytků je přinejmenším velkorysé).
V případě, že jsou jedlíci duchovně založení, lze přitažlivost nedojedeného jídla objasnit nábožensky - zbytky jsou v tomto případě součástí rituálu a jejich nadpozemský význam je dán tím, že stojí mimo přirozený řád věcí, ba že se mu přímo vymykají. Vždyť pokud je k obědu rizoto, ale my máme jako jediní studené brambory od včerejška, dostáváme cosi zapovězeného; rituální likvidaci nadpřirozených brambor lze pak srovnat snad jen s orgasmem.
Pro šťouraly a čtenáře bez fantazie přidávám ještě vysvětlení vědecké. Ve složitějších jídlech, která obsahují mnoho ingrediencí, spolu tyto prvky během vaření interagují. Pokud si zbytky ohřejeme, vaříme vlastně pokrm dvakrát, a tak může ve výsledku (v některých případech) chutnat lépe. U jiných jídel zase ingredience časem ztrácejí na síle - čerstvě uvařený pokrm pro nás tedy může být chuťově příliš výrazný, zatímco ten, který necháme odležet, je pro naše chuťové pohárky mírnější a příjemnější. A na závěr musíme zmínit omáčky, jež se dle odborníků opakovaným vařením stávají hustšími a krémovějšími (ano, i na podobné studie se dávají granty).
Až se tedy příště budete provinile dívat na zbytky od včerejška, budete vědět, že si nemusíte nic vyčítat. K tomu, aby pro nás bylo včerejší jídlo lákavější než to dnešní, jsme zkrátka předurčeni, a pokud to maminka či manželka neví, naše chyba to není!


Bravo, Hvězdná flotilo!

1. september 2017 at 16:45
Čtenářská recenze na nechvalně proslulé Star Trek Kusy:
"Na to, čím kniha prošla, než se konečně dostala do knihkupectví, je výsledek celkem solidní. Povídky jsou nejen z různého prostředí ST, ale také velmi rozdílné kvality. Moje hodnocení se pohybovalo mezi dvěma a pěti hvězdičkami. Za povšimnutí rozhodně stojí dvě slovenské povídky Moje oči vám osvietia cestu a Posledný modrý hrdina, z českých Odkud není návratu. Tyto tři mě nevíce oslovily stylem psaní, kdy autoři dokázali na omezeném prostoru najít kompromis mezi spádem děje, popisem postav a událostí a celkovým vyjádřením myšlenky."
Odkud není návratu je právě ta moje povídka. Moc mě těší, že i mezi kadety Hvězdné flotily se najdou normální lidé!